Svědek proti Rittigovi vysoudil odškodné za své nezákonné trestní stíhání, získá 609 tisíc korun

Soud v úterý pravomocně přiznal Vladimíru Sittovi mladšímu dalších 609 tisíc korun za nemajetkovou újmu způsobenou stíháním v kauze údajného tunelování papírny Neograph. Muž, který upozornil na podezření kolem výroby jízdenek pro pražský dopravní podnik, žádal od státu celkem 1,8 milionu korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Sitta mladší u soudu

Někdejší obchodní ředitel Neographu Sitta byl stíhaný za to, že zneužil interní informace z papírny, aby na její úkor získal prospěch | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo spravedlnosti mu z požadované částky už dříve dobrovolně vyplatilo 70 tisíc korun. Své nezákonné stíhání označoval Vladimír Sitta mladší za mstu lidí kolem lobbisty Ivo Rittiga.

Někdejší obchodní ředitel Neographu Sitta byl stíhán za to, že zneužil interní informace z papírny, aby na její úkor získal prospěch. Pražský městský soud ho původně shledal vinným, vrchní soud ho ale v říjnu 2018 pravomocně osvobodil, přičemž tehdy ostře zkritizoval dozorující státní zástupkyni Dagmar Máchovou i policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila za jejich pravděpodobnou podjatost.

Příliš vysoké odškodné

Obvodní soud loni uznal celý Sittův požadavek na odškodné za nemajetkovou újmu, tedy 1,8 milionu korun. Podle odvolacího senátu by ale byla tato částka ve srovnání s obdobnými případy nepřiměřeně vysoká.

Městský soud v Praze se bude opět zabývat výpovědí z Neographu. Nejvyšší soud vyhověl Sittovu dovolání

Číst článek

Nemajetkovou újmu dnes pražský městský soud vyčíslil na 7000 korun za každý měsíc mužova trestního stíhání, jež trvalo přes osm let.

Sitta se soudí se státem ještě o ušlý zisk za šestiletý zákaz znalecké činnosti, škodu vyčíslil na 1,2 milionu korun. Obvodní soud by se měl touto žalobou zabývat příští týden.

Obžalobě původně čelil i Sittův otec, jemuž Máchová zabavila majetek, a znemožnila mu tak rozhodovat o budoucnosti firmy Neograph, kterou založil a kterou pak převzali jiní lidé.

V jízdenkové kauze byli otec a syn Sittové klíčovými svědky obžaloby. Státní zástupce tvrdil, že dopravní podnik byl prostřednictvím Neographu tunelován. Papírna totiž 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky odváděla karibské firmě Rittigova obchodního partnera.

Odvolací soud však všechny obžalované pravomocně zprostil viny, která se podle něj nepodařila prokázat. Znalci totiž nedokázali vyčíslit tzv. obvyklou cenu jízdenek a nepodařilo se vyvrátit ani tvrzení manažerů, že odváděná částka byla provizí za zprostředkování zakázky. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme