Vladimír Špidla je jednoznačným favoritem na funkci předsedy sociální demokracie

Celkem v devíti regionech republiky proběhly o víkendu krajské konference ČSSD. Na programu byla především volba delegátů na dubnový sjezd strany, na kterém si sociální demokraté zvolí nového předsedu a místopředsedy. Diskutovalo se ale také o programu ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference se konaly v Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích. V sobotu se sociální demokraté sešli ve Zlínském, Olomouckém, Brněnském, Ostravském, Karlovarském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Zbývající kraje mají jednání na pořadu příští sobotu, pražští sociální demokraté se setkají 25. února. Premiér Miloš Zeman již dříve oznámil, že chce v dubnu odejít ze své funkce předsedy strany. Nahradit by ho měl pravděpodobně místopředseda Špidla. Ten za základní budoucí úkol ČSSD považuje vítězství ve volbách. Řekl to před zahájením krajské konference ČSSD v Českých Budějovicích. Podle dosavadních výsledků krajských konferencí ČSSD má Špidla jednoznačnou podporu pro dubnovou kandidaturu na funkci předsedy strany.

Na středomoravské krajské konferenci strany v Olomouci se ministr kultury Pavel Dostál oficiálně vzdal kandidatury na post místopředsedy ČSSD pro oblast médií ve prospěch ministra Jana Kavana. Post ministra kultury je podle Dostála úzce spojen s novinářskou prací a hrozil by tak konflikt zájmů.

Královéhradecká krajská ČSSD volila předsedu svého výkonného výboru. Svůj post udržel Miroslav Mrština, který byl v loni v létě terčem útoků ze strany královéhradecké okresní organizace. Někteří její členové ho obviňovali ze spolupráce s StB a vyčítali mu, že v jeho náchodském hotelu je erotický klub. Miroslav Mrština to naprosto odmítá.

Hlavním tématem konference ČSSD Pardubického kraje bylo hledání příčin neúspěchu v krajských a senátních volbách. Ty spočívají především podle účastníků konference v novém stylu práce strany. Takřka jednomyslně se shodli na tom, že politiku je nutné dělat zezdola. Konkrétní pojmenování příčin neúspěšnosti sociální demokracie však nezaznělo. Předseda krajského výkonného výboru Pardubického kraje Miroslav Váňa, který byl opět zvolen členem předsednictva strany, odmítl spekulace, že se na dubnovém sjezdu chce ucházet o post místopředsedy pro řízení strany. Spolu s účastníky konference podpořil stávajícího místopředsedu Karla Kobese.

Petr Lachnit se stal na sobotní krajské konferenci kandidátem ČSSD za Ostravský kraj na post místopředsedy strany. Pro jeho kandidaturu se vyslovilo 62 zástupců jednotlivých stranických organizací Ostravského kraje z celkem 107 delegátů.

Levicovou politiku v sociální demokracii požadoval na krajské konferenci v Ústí nad Labem zástupce ústeckého hejtmana a zároveň člen krajského výboru Jaroslav Foldyna. Jako neúspěch vidí sedmnáctiprocentní výsledek ve volbách do Ústeckého kraje, kde ČSSD skončila za komunisty a ODS, přestože nakonec získala podíl na jeho vedení. Důsledně levicová politika by podle něj pomohla pozici strany zlepšit. Proto by také rád jasně levicově orientované politiky viděl ve vedení krajské organizace ČSSD i ve vedení celorepublikovém.

Předseda jihočeského krajského výkonného výboru strany Karel Vachta Českému rozhlasu potvrdil, že jihočeským kandidátem na předsedu ČSSD je dosavadní místopředseda strany Vladimír Špidla.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Tomíček, Artur Kubica, Milada Velehradská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme