Vladimír Špidla rezignoval na post předsedy ČSSD i vlády; kabinet podá demisi

Vladimír Špidla opouští místo předsedy ČSSD i vlády. Tím končí i celý koaliční kabinet. Demise se očekává ve středu. O dalších krocích pak rozhodne hlava státu: pověří někoho sestavením nové vlády. Může ale i demisi nepřijmout. Vedení ČSSD už pověřilo Stanislava Grosse, aby začal vyjednávat s možnými partnery. Špidla nezůstává v čele Lidového domu, a to přesto, že těsně přežil ve své straně hlasování o nedůvěře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Michal Doležal

Vladimír Špidla končí jako šéf ČSSD i jako český premiér. Přestože na jednání vrcholného stranického orgánu své strany v sobotu svůj mandát obhájil, rozhodl se rezignovat. Protože podpora, kterou dostal, byla jen velmi těsná. "Nepodařilo se mi na Ústředním výkonném výboru obhájit svou koncepci koalice 101 hlasu, založenou na půdorysu ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. A z toho plynou v normálních republikách a státech odpovídající důsledky," řekl novinářům Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla o slabé podpoře

Premiérská demise podle Ústavy znamená pád celé vlády. Stane se tak pravděpodobně ve středu. O tom, kdo bude sestavovat kabinet nový, rozhoduje prezident republiky.

Václav Klaus už dal najevo, že vyčká na oficiální demisi premiéra Vladimíra Špidly. Prezident se v neděli vrací z konference v Crans Montaně ve Švýcarsku. V pondělí a v úterý má zastupovat Česko na summitu NATO v Istanbulu. Ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta Petr Hájek v sobotu v podvečer sdělil, že se Václav Klaus v této chvíli žádným způsobem nebude vyjadřovat k nejnovějšímu vývoji v ČSSD a ve vládě ČR. Prezident vyčká rozhovoru s předsedou vlády Vladimírem Špidlou a teprve poté zaujme k vývoji v zemi stanovisko.

ČSSD: Rozhovory o sestavování nové vlády povede Gross

Ústřední výkonný výbor ČSSD dalším jednáním o vzniku nové vlády pověřil Stanislava Grosse. Ten uvedl, že v úterý proběhne normální koaliční jednání. Preferoval by vládu, která by se neopírala o podporu komunistů. Nevyloučil další spolupráci současných koaličních partnerů.

S. Gross a V. Špidla | Foto: Michal Doležal

O novém kabinetu je připravena jednat KDU-ČSL. Podle jejího předsedy Miroslava Kalouska je ale pro ně nepřijatelná vláda, která by se ve sněmovně musela opírat o hlasy komunistů. Unie svobody-DEU je připravena existovat i v opozici,avšak vyčká na úvahy ČSSD a budoucího jmenovaného premiéra o budoucím politickém uspořádání. Komunisté se už nechali slyšet, že za určitých podmínek by v parlamentu podpořili vznik menšinové vlády ČSSD. ODS menšinovou vládu sociální demokracie rozhodně nepodpoří, zdůraznil předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.

Jednání sociálních demokratů bylo plné zvratů

Důvodem Špidly k rezignaci je slabá podpora jeho spolustraníků. Podle stanov ČSSD sice post předsedy strany obhájil, ustál hlasování o nedůvěře Ústředního výkonného výboru ČSSD, avšak podporu vnímá jako slabou. Na vyslovení nedůvěry bylo třeba 109 hlasů, bylo jich však jen 103. Důvěru vyjádřilo 66 členů. "Nemáte-li podporu svého politického hnutí, těžko můžete dělat premiéra," zdůvodnil své rozhodnutí opustit obě funkce.

V sobotu odpoledne přežil hlasování ÚVV ČSSD o nedůvěře i první místopředseda strany Stanislav Gross. Nedůvěru mu při hlasování vyslovilo 51 členů výboru; 106 bylo proti. V hlasování obstáli i místopředsedové Zdeněk Škromach, Martin Tesařík a Martin Starec. V úvodu jednání oznámila svou rezignaci na post místopředsedkyně bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Členové Ústřední výkonného výboru ČSSD mohli Špidlu odvolat a vedením až do jarního sjezdu pověřit Grosse. Sociální demokraté zvažovali i variantu, že by předsedou byl Gross a Špidla by v čele vlády zůstal.

Co předcházelo hlasování o nedůvěře

Sociální demokraté řešili vnitrostranickou i vládní krizi po prohraných eurovolbách od sobotního rána. Pro setrvání koaliční vlády, ale její částečnou rekonstrukci, se vyslovil premiér Vladimír Špidla; místopředseda Stanislav Gross pak podle zdrojů ze sálu požadoval vládu jen s lidovci bez unionistů. Na ústřední výkonný výbor nejsilnější vládní strany dorazil i bývalý předseda strany Miloš Zeman a vyzval oba, Špidlu i Grosse k rezignaci.

Ve straně by se podle něj měly objevit nové tváře a svolán mimořádný sjezd. Podle Zemana si jedině tak může i po příštích parlamentních volbách udržet Lidový dům významnou roli v opozici. Špidlův předchůdce považuje za osobnosti vhodné do čela strany například: místopředsedkyni sněmovny Jitku Kupčovou, nynějšího místopředsedu strany Zdeňka Škromacha, poslance Jana Kavana nebo šéfa ČSSD Ústeckého kraje Jaroslava Foldynu.

Svolání nejvyššího orgánu ČSSD požadovala i platforma "Za mimořádný sjezd." Jeden z jejích představitelů, starosta Letňan Josef Dobrý, se nevzdává naděje na Zemanův návrat: "Ač se dívám kolem sebe, tak v sociální demokracii žádná osobnost nestačila vyrůst, aby nahradila pana Zemana. I když i já jsem s ním měl někdy v minulosti problémy, vážím si ho jako vysoce inteligentního a přímého člověka," přiznal Dobrý. Svolání mimořádného sjezdu ale bylo hlasováním odmítnuto.

Vladimír Špidla před hlasováním o nedůvěře neudělal krok, na který čekala řada jeho stranických kolegů - nepoložil svou funkci předsedy strany. Zklamaný byl například senátor Richard Falbr, který čekal, že to Špidla udělá během svého projevu. Falbr přitom patří k jeho stoupencům. Situaci ve straně by podle něj vyřešilo, kdyby Špidla zůstal premiérem a první místopředseda strany Stanislav Gross převzal vedení ČSSD. To se ve finále ale nestalo.

Současná napjatá situace v sociální demokracii i v celé vládní koalici je důsledkem propadu, který ČSSD zaznamenala ve volbách do Evropského parlamentu. Sociální demokraté získali jen dva ze 24 mandátů určených pro Českou republiku. Svůj odchod z ČSSD nyní potvrdila bývalá vlivná členka, Zemanova zastánkyně, exposlankyně Jana Volfová.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Dana Jaklová, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme