Vladimír Špidla své křeslo obhájil

Premiér Vladimír Špidla obhájil funkci předsedy ČSSD. Na stranickém sjezdu v Praze porazil už v prvním kole svého jediného protikandidáta, bývalého ministra průmyslu Jiřího Rusnoka. Špidlovi dalo v tajné volbě hlas 299 delegátů, Rusnoka volilo 147 sociálních demokratů. Post druhého muže v ČSSD podle očekávání obhájil Stanislav Gross.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Michal Doležal

Staronový šéf sociálních demokratů těsně po zvolení poděkoval za vyslovenou důvěru a vyjádřil přesvědčení, že v následujícím dvouletém funkčním období bude na jeho adresu kritiky méně než v uplynulém období.

Jiří Rusnok respektuje svou porážku Vladimírem Špidlou jako výsledek demokratické volby delegátů sjezdu. Zároveň se ale netají obavami, že to bude znamenat prodloužení stavu odtržení ČSSD od reality a pokračování vnitrostranické krize.

"Myslím si, že to je výsledek určitého strachu před změnou a představa o tom, že nejlepší je status quo, že to je bezpečí, že to je jistota. A myslím, že to nic neznamená pro ukončení určité programové, personální a taktické krize v sociální demokracii. Ta prostě tady je, bude se řešit dál. Já respektuji většinovou volnu, která proběhla," řekl Radiožurnálu Jiří Rusnok.

Staronový předseda Vladimír Špidla, který získal o 29 hlasů silnější mandát, než ke zvolení potřeboval, si rozhodnutí delegátů váží: "Mandát je zcela absolutní. Prostě rozprava byla, nikdo na mně nenechal ani nit suchou, a přesto to bylo v prvém kole. To je mandát, jehož hodnota je plná," řekl ČRo 1 - Radiožurnálu Špidla krátce po svém zvolení.

Podle šéfa Lidového domu v jeho prospěch daleko více zahrály výsledky dvouleté práce než kandidátský projev. Špidla očekává, že sociální demokracie teď bude daleko svornější stranou. "Uvědomte si, že třeba ODS se v jistém okamžiku rozpadla. My jsme procházeli etapou, která byla těžká. Jsem přesvědčen, že sjezd přispěl k tomu, abychom ji skutečně překonali," řekl Špidla.

Vladimír Špidla se cítí posílen nejen jako předseda ČSSD, ale i jako premiér. O změnách ve vládě nepřemýšlí. A bude dnes šéf sociálních demokratů oslavovat? "Ani nevím," odpověděl.

Koaliční partneři věří v pokračování vlády, opozice ne

Opětovnou volbu premiéra Vladimíra Špidly do čela ČSSD uvítali koaliční partneři sociální demokracie - Unie svobody-DEU a KDU-ČSL. Věří, že se vláda po klíčovém sjezdu vrátí k práci. "Výsledek je nicméně překvapivě těsný, ale to, že většina kandidátů dala podporu Vladimíru Špidlovi je dobrá zpráva pro pokračování této koaliční vlády a je to dobrá zpráva i pro KDU-ČSL," řekl místopředseda lidovců Jan Kasal.

Podobně okomentoval výsledek hlasování i předseda poslaneckého klubu Unie Svobody Karel Kühnl: "Myslím, že je to dobrá zpráva pro stabilitu vládní koalice , byť bych si samozřejmě přál, aby jeho podpora byla větší, a doufám, že se ČSSD stane stejně spolehlivou stranou vládní koalice jako je Unie svobody-DEU."

Opoziční ODS soudí, že volbou staronového šéfa se nevyřeší vnitřní rozpory v sociální demokracii, což se odrazí i ve fungování vlády. "Podle mého hlubokého přesvědčení to neznamená žádnou velkou stabilizaci sociální demokracie a o osudu vládní koalice bude rozhodovat především sama tato vládní koalice a její jednotlivé členské strany," uvedl místopředseda strany Petr Nečas.

Špidlovo upevnění v křesle šéfa vládní strany podle Nečase nijak neovlivní vzájemné vztahy obou stran, totéž si za komunisty myslí i jejich místopředseda Miloslav Ransdorf. "Vzhledem k tomu, jakou si nechal zpracovat zprávu o KSČM, spíše by se dalo říci, že může dojít k posunu k horšímu. Ale nedomnívám se, že se jedná o konečný stav vztahu obou těchto stran, protože doba má své určité požadavky a ty dřív nebo později se nakonec prosadí," konstatoval Ransdorf.

Post druhého muže obhájil Gross

Delegáti pokračují na 31. sjezdu ČSSD volbou pěti místopředsedů strany a členů ústředního výkonného výboru. Prvním místopředsedou ČSSD se znovu stal Stanislav Gross, který byl také jediným kandidátem na tuto funkci. Na sjezdu pro něj hlasovalo 419 z 521 delegátů.

Gross chce usilovat o to, aby si nové vedení ČSSD v prvé řadě odpovědělo na otázku, zda má sociální demokracie pokračovat ve vládní koalici. Následně by se také mělo podrobně zhodnotit plnění programového prohlášení vlády. "Bude zapotřebí udělat jakousi inventuru koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády a velmi tvrdě požadovat od koaličních partnerů a celé vlády, abychom plnili to co jsme všichni podepsali," prohlásil. Jako příklad uvedl mimo jiné reformu důchodového systému, nový zákoník práce či zavedení registračních pokladen. ČSSD by měla být podle Grosse v koaličním kabinetu dominantní.

Ve funkci místopředsedy pro řízení ČSSD se stal nástupcem Karla Kobese Martin Starec. Dosavadní člen ústřední kontrolní komise strany porazil ve volbě druhou kandidátku na tento místopředsednický post Janu Volfovou.

Sedm sociálních demokratů se bude ucházet o tři křesla řadových místopředsedů. Výsledky noční tajné volby budou vyhlášeny až dnes ráno. Funkci obhajují Zdeněk Škromach a Marie Součková. Místopředsedou se chtějí stát i předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, senátor a někdejší odborový předák Richard Falbr, olomoucký primátor Martin Tesařík, šéf hradecké organizace strany Miloslav Mrština i širší veřejnosti neznámá advokátka Radmila Kleslová z Prahy.

Jan Rosenauer, Milada Richterová, Dana Jaklová, Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme