Zemřel podnikatel a bývalý majitel Poldi Kladno Vladimír Stehlík. Bylo mu 79 let

Zemřel architekt a podnikatel Vladimír Stehlík spojený s Poldi Kladno. Bylo mu 79 let. V devadesátých letech vyhlášený kladenský podnik několik let vedl, jeho společnost také Poldi spoluvlastnila. Jeho působení v podniku skončilo řadou soudních kauz. Stehlíkovo úmrtí potvrdila jeho rodina, informoval web CNN Prima News.

Kladno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Architekt a podnikatel Vladimír Stehlík

Architekt a podnikatel Vladimír Stehlík | Zdroj: Profimedia

„Poslední rozloučení se bude konat už v úterý na pražských Vinohradských hřbitovech,“ uvedl web.

Stehlík se narodil v Praze. Vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP), kde později i vyučoval. Už před rokem 1989 začal podnikat a navrhoval též interiéry v zahraničí. V roce 1990 založil společnost Bohemia Art, která o tři roky později získala v obálkové soutěži v té době krachující Poldi Kladno.

Soud po 22 letech částečně uznal vinu exšéfa Poldi Stehlíka. Trestu se díky amnestii vyhne

Číst článek

Za dvě třetiny jejích akcií nabídla 1,75 miliardy korun, což byla o miliardu vyšší nabídka než předložil další zájemce. K úplnému zaplacení ceny ale nedošlo.

V čele Poldi byl Stehlík v letech 1993 až 1996, chtěl podnik znovu rozjet, ale neúspěšně. Následovalo vyhlašování konkurzů a zastavení výroby části holdingu. Policisté obvinili Stehlíka spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou. Důvodem bylo neodvedení desítek milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy.

Podle obžaloby místo toho peníze použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity. Další bod obžaloby Stehlíka vinil z toho, že poskytoval firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. V těchto bodech byl Stehlík o řadu let později zproštěn obžaloby.

Další kauza, kde šlo o více než 100 milionů korun, se týkala údajně neoprávněného převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel. V roce 2018 uznal soud Stehlíka vinným, avšak trest mu neuložil, protože na případ dopadla amnestie. Soud se kauzou zabýval proto, že Stehlík trval na projednání obžaloby.

Stehlík také zkoušel vstoupit do politiky. V Kladně v roce 1996 kandidoval jako nezávislý do Senátu. V roce 2002 vedl Stranu za životní jistoty (SŽJ) na Kladensku pro volby do Poslanecké sněmovny. O 12 let později neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme