Zeman: Velvyslancem v Číně může být Tomšík, končící viceguvernér České národní banky

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že končící viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík se stane českým velvyslancem v Číně. Jeho jmenování na diplomatický post v Pekingu podle prezidenta prošlo vládou, čeká se na potvrzení z čínské strany. Zeman to řekl v rozhovoru pro páteční Mf Dnes.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík na snímku z roku 2014 | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík skončí v bankovní radě ke konci listopadu. Prezident pro jeho jmenování očekává souhlas čínské strany.

Hongkongské utahování šroubů. Skončilo poslední knihkupectví, kde si Číňané četli o sexu i demokracii

Číst článek

„Nemám důvod předpokládat, že by z čínské strany agrément nedostal, a protože už pan Tomšík byl se mnou na jedné návštěvě Číny a byl tam velice užitečný svými odbornými znalostmi, tak předpokládám, že všechno dopadne dobře," řekl Zeman pro Mf Dnes.

Velvyslancem v Pekingu je od jara 2016 Bedřich Kopecký, který v minulosti působil jako ambasador také v Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu.

Lidové noviny počátkem listopadu napsaly, že Kopecký loni upadl v nemilost Hradu poté, co připojil své jméno k dopisu 11 diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a Švýcarska, který apeloval na dodržování lidských práv v Číně a jehož adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti. Kopecký tak zřejmě nenaplní obvyklý čtyřletý mandát velvyslanců, který mu končí v únoru 2020.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme