Senátor Vilímec: Nový stavební zákon by znamenal demontáž systému veřejné správy, který vzniká 30 let

Příští čtvrtek se bude Senát zabývat sněmovní verzí dlouho chystaného stavebního zákona. Už předem ale v horní komoře parlamentu zaznívají hlasy, které žádají zamítnutí poslanecké verze. Má smysl blokovat zákon, který by mohl přinést velmi potřebné zrychlení a zjednodušení stavebních řízení? Tomáš Pancíř se ptá předsedy senátního hospodářského výboru Vladislava Vilímce z ODS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Vladislav Vilímec | Foto: Martin Vlček, Senát PČR | Zdroj: Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0)

Váš hospodářský výbor ve středu jednal o návrhu stavebního zákona. K jakému jste dospěli stanovisku? Doporučíte senátorům, aby návrh vrátili sněmovně?
Všemi hlasy bylo rozhodnuto o zamítnutí návrhu zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátor Vilímec: Stavební zákon by znamenal demontáž systému veřejné správy, který tu 30 let budujeme

Takže chcete, aby byl zákon zamítnut kompletně, a žádné pozměňovací návrhy do sněmovny nepošlete?
Podávat pozměňovací návrhy by bylo velmi obtížné, protože jde o zásadní koncepční spor. A byť zákon obsahuje některé rozumnější věci, základ návrhu je demontáž systému veřejné správy, která tu vznikla po roce 1989.

V souvislosti s tímto zákonem se často uvádí žebříček Světové banky, kde je Česko v délce stavebního řízení ze 190 zemí na 157. místě. Souhlasíte, že stavební řízení u nás trvá příliš dlouho?
Nevím, jak tyto statistiky vznikaly. Záleží na povaze stavebního řízení. Nemyslím, že při stavbě rodinného domku trvá povolování roky.

Pomohl by tento zákon v něčem zjednodušit a zrychlit stavební řízení?
Já jsem už poměrně velký pamětník. Ve středu mluvila paní ministryně Dostálová o bohulibým cílech tohoto zákona, něco takového už jsem ale slyšel mnohokrát. Výsledek všichni známe.

Tento návrh zákona prošel obrovskou změnou v Poslanecké sněmovně, a to je hlavní problém. Původní návrh vypadal úplně jinak, byl vydiskutován se Svazem měst a obcí, ale pak došlo k obrovské změně, to je zásadní politický spor. Nepřeji si, abychom demontovali systém veřejné správy, který jsme vytvářeli 30 let. Je to stejné, jako kdyby někdo přišel s tím, že je obcí hodně a že vzniknou okresní úřady na způsob národních výborů.

Celý rozhovor s Vladislavem Vilímcem si můžete poslechnout ze záznamu. 

Alžběta Švarcová, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme