Vládní balíček daňových změn se vrátí do sněmovny. Senát ho podle očekávání zamítl

Senát podle očekávání zamítl vládní balíček daňových změn. Levice odmítá především zvyšování obou sazeb DPH. Podle ČSSD by balíček daňových změn způsobil na začátku roku zmatek, Nečasova vláda s jeho přijetím už ale počítá v návrhu státního rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

Hlasování o daňovém balíčku předcházela bohatá diskuze, ve které dominovali levicoví poslanci. Obecně normu zhodnotil šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD: „Ten zákon je tak špatně postaven, má tolik legislativních chyb, že je prakticky nekonzumovatelný. Bude způsobovat právní zmatky ve výkladu.“

Kritikům normy vadí především zvyšování obou sazeb DPH na 15 a 21 procent. Podle Štěcha je navyšování sazeb kontraproduktivní, nepodporuje hospodářský růst a ani nezajišťuje prostředky pro veřejné rozpočty: „Domníváme se, že navýšení daně z přidané hodnoty v minulém období, zejména té snížené sazby, dokázaly jenom to, že lidé méně utrácí, méně se vyrábí a že je větší strach z toho, co v dalším období bude.“

Za pravici daňové změny hájil senátor ODS Miroslav Škaloud. Ten reagoval na kritiku opozice, že vyšší daně do státní kasy víc peněz nepřinesou: „Věrohodnost těchto pochybností si můžeme ověřit za dva roky, pokud se socialisté dostanou do vlády, a to tak, že zřejmě tyto daně sníží.“

Škaloud připomněl, že s přijetím daňového balíčku už počítá návrh státního rozpočtu na rok 2013. Pokud by balíček neprošel, musel by být sestaven provizorní rozpočet, což by podle Škalouda například vedlo k neschopnosti financovat dlouhodobé projekty.

„Podstatné je, že pokud by neprošel, tak by vláda musela ubrat jinde. Například na investicích do dopravní infrastruktury, do školství, do zdravotnictví, do vědy a výzkumu,“ dodal.

Daňový balíček se teď vrátí do sněmovny, kde bude muset vládní koalice najít 101 hlasů na přehlasování senátního veta.

Věra Pfeifferová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme