'Ušetříme a památky by mohly být pro veřejnost.' Babiš chce v Holešovicích postavit vládní čtvrť

V Praze by mohla vzniknout vládní čtvrť. Řekl to premiér Andrej Babiš z hnutí ANO při uvedení nového ministra kultury Ilji Šmída do úřadu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | Foto: Jakub Dospiva | Zdroj: ČTK

Do vládní čtvrti se přestěhovala některá ministerstva, která teď sídlí v historických budovách. Podle Babiše by vládní čtvrť mohla být v Praze-Holešovicích. 

Průzkum: Babiš by měl pokračovat jako premiér i v případě, že vláda nezíská důvěru, myslí si 44 procent lidí

Číst článek

„Pokud bychom zrealizovali tenhle projekt, tak bychom ušetřili obrovské peníze na stavbě obrovské synergie. Vznikla by vládní čtvrť, kde by se přestěhovala některá ministerstva. A takové historické památky by mohly být pro veřejnost,“ citoval premiéra Radiožurnál.

Podle Babiše by pak mohl být lidem přístupný Nosticův palác, kde sídlí ministerstvo kultury, nebo bývalý palác Pražské městské pojišťovny na Staroměstském náměstí. V něm sídlí ministerstvo pro místní rozvoj.

Babiš o plánu hovořil už  při uvádění jednotlivých ministrů do jejich úřadů. Novinářům večer připomenul, že s návrhem pracoval už dříve jako ministr financí. Za komerční nájem podle něj úřady dávají v metropoli 400 milionů korun ročně, k tomu připočetl, že Praha má dlouhodobě nedostatek kancelářských ploch. 

Inspiraci bere Babiš podle svých slov v Paříži, kde o sestěhování vládních úřadů jednal už dříve s nynějším prezidentem Emmanuelem Macronem.

Vicepremiér Richard Brabec (ANO) před jednáním novinářům řekl, že do současnosti vždy zvítězila rezistence úředníků, kteří se stěhovat nechtějí. Ministr dopravy Dan Ťok by proti stěhování nic neměl, i když připustil, že by se mu těžko opouštělo současné sídlo s dlouhou minulostí. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, který je na rozdíl od Brabce a Ťoka ve vládě nováčkem, byl spíš lhostejný s odkazem na to, že pochází z Havířova.

Radek Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme