‚Je vládní čtvrť vůbec myšlena vážně?‘ Hřibovi se nelíbí seznam budov dodaný státem

Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, za neúplný. A má pochybnosti o tom, jestli je celý projekt stěhování 10 tisíc státních úředníků do Letňan vůbec myšlen vážně. Nápad areálu v Letňanech prosazuje premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib (Piráti)

Zdeněk Hřib (Piráti) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Začínám mít vážné pochyby, že celý záměr je vůbec myšlen vážně. Žádal jsem od počátku o kompletní seznam budov určených k vyklizení. Obdržel jsem nyní pouze torzo seznamu nemovitostí určených k prodeji nebo k budoucímu kulturnímu využití,“ uvedl v reakci na zveřejnění seznamu primátor Zdeněk Hřib.

Dodal, že chybí informace o budovách, kde je stát v nájmu, ačkoliv na úspoře z pronájmů staví premiér Andrej Babiš ekonomickou návratnost celé akce.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se ale proti primátorovu vyjádření ohradil.

„ÚZSVM zásadně odmítá vyjádření primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, v němž opakovaně kritizuje úřad za neposkytnutí dostatečných informací a celkově zpochybňuje záměr výstavby administrativního komplexu v Letňanech,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Adéla Janů z tiskového odboru.

„Vzhledem k tomu, že primátor neustále prostřednictvím médií klade nové překážky, požádala ho generální ředitelka ÚZSVM v dopise ze 14. února o zaslání jednoznačně vymezených požadavků,“ dodala.

Ušetří vládní čtvrť?

ÚZSVM ve čtvrtek sdělil, že navrhuje prodat 33 budov a dvě nynější ministerstva chce otevřít veřejnosti.

Vládní čtvrť v Letňanech: úřad zveřejnil seznam nemovitostí v centru Prahy, které chce prodat

Číst článek

Šéfka úřadu Kateřina Arajmu v minulosti řekla, že dohromady se má transakce týkat 115 budov, z nichž 90 se má vyprázdnit a do zbytku se přesunou zaměstnanci z jiných úřadů.

Babiš a ÚZSVM operují s vyčíslením ekonomické návratnosti, podle které se má státu vybudování areálu pro úředníky v Letňanech za deset miliard korun vrátit do pěti let.

Podle primátora ale celý výpočet bez dodání konkrétních a přesných informací o všech budovách a počtech úředníků stojí na vodě.

„Není tedy jasné, zdali prezentovaný výpočet návratnosti není ve skutečnosti pouze marketingová chiméra,“ sdělil.

Obava z prázdných budov

Hřib také uvedl, že nechápe, proč se chce stát zbavovat například budovy ministerstva životního prostředí ve Vršovicích, do které stát v posledních letech výrazně investoval a je od počátku koncipována jako administrativní. Nedá se proto podle něj přestavět na byty, což má být jedním z důležitých nových využití pro vyklizené objekty.

„Navíc jsou tam budovy na Hybernské, Washingtonově nebo Orebitské, ve kterých již nyní žádní úředníci nejsou, takže z nich nelze ani žádné úředníky vystěhovat. Není tedy vůbec jasné, podle jaké koncepce jsou ty budovy do tohoto seznamu vybírány a zdali tento plán nějakou koncepci vůbec má,“ dodal primátor s tím, že doufá, že město obdrží skutečně kompletní seznam.

Zástupci Prahy opakovaně uvedli, že je pro ně nežádoucí, aby v metropoli zůstaly prázdné budovy. S tím má Praha špatné zkušenosti z minulosti, například v případě takzvaných radničních domů u Staroměstského náměstí, které po opuštění úředníky zůstaly dlouhé roky prázdné.

Území, kde by měla být vybudovaná nová čtvrť v Letňanech. | Zdroj: Magistrát hl. města Prahy/Facebook Zdeněk Hřib

Babiš jedná s Hřibem

O možné stavbě velkého areálu pro úředníky v Letňanech mluví premiér delší dobu. Potřeboval by na něj od města získat pozemky. Koncem ledna se k proto Babiš sešel s primátorem Hřibem, který dosud stavbu areálu odmítal.

Po schůzce oba politici uvedli, že budou dále jednat. Zástupci města řekli, že na pozemcích chtějí vybudovat novou čtvrť s více funkcemi a novou moderní nemocnicí. Zároveň po státu chtějí zaplatit dostavbu městského okruhu a převést na město kasárny v Karlíně a zbytek nemovitostí v Nemocnici Na Bulovce. V areálu nemocnice chce vedení města vybudovat byty.

Využití pozemků o rozloze více než 30 hektarů u stanice metra Letňany město řeší delší dobu. Nyní je na nich pole, v minulosti chtěl například tehdejší primátor Pavel Bém na parcelách vybudovat areál pro olympijské hry.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme