Vládní debata o reformě zdravotnictví se zatím odsouvá

Vládní kabinet balík zákonů, které mají například změnit fungování univerzitních nemocnic nebo zdravotních pojišťoven, projedná počátkem dubna. Do té doby chce by měl ministr zdravotnictví vypracovat shrnutí reformy a s jednotlivými kroky podrobně seznámit koaliční partnery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robotická operace srdce | Foto: nemocnice Na Homolce

Ministr Julínek říká, že reforma hlavně posílí práva a postavení pacientů. Zisk by ale měla přinést i nemocnicím, lékařům a zdravotním pojišťovnám. Podle šéfa resortu zdravotnictví totiž v našem zdravotnictví panují rezervy asi 20procentní. Pacienti by měli mít poprvé možnost výběru například zdravotnického zařízení. Naopak zdravotních pojišťoven se zase týkají změny jejich organizace. Pacientům by například mohly nabízet různé plány zdravotní péče a také bonusy. Pojišťovny by také mohly mít zisk.

Reforma zdravotnictví tak, jak ji připravuje šéf resortu Tomáš Julínek, je předmětem sedmi zákonů. Jejich projednání vláda odložila proto, že ministři po Julínkovi chtějí, aby spolu s reformou předložil i návrhy jednotlivými změn. Právě tento požadavek na ministra měli i lidovci.

Julínek po jednání vlády řekl, že teze transformace zdravotnictví chtěl představit záhy po projednání zákonů: "Většinu připomínek jsme na vládním jednání vyřešili, zbývající dáme do pořádku během 14 dnů. To znamená, pokud mohu charakterizovat rozpor, který především vedl k tomu odložení, tak je to žádost koaličních ministrů a partnerů, abychom předložili teze transformačního zákona, o kterém jsme počítali, že bude předložen následně."

Reforma zdravotnictví má celou řadu kritiků. Týkají se například přechodu pojišťoven a univerzitních nemocnic na akciové společnosti. Připomínkami nešetří zelení ani lidovci, reformu nejvíc kritizuje opozice. Julínek přitom odmítá obavy s tím, že se postavení univerzitních nemocnic posílí a budou mít větší prostor pro výzkum.

Milan Kopp, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme