Vládní jednání s odboráři bez výsledku

Bez konkrétního výsledku skončilo dnešní jednání odborů a zástupců vlády o reformě veřejných financí. Podle premiéra Vladimíra Špidly a šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha, ale existuje prostor pro další diskusi. Schůzku svolali odboráři, kteří také změny reformy navrhují. K finanční reformě připravili odboráři desatero pozměňovacích návrhů. Prosadit je chtějí za pomoci některých poslanců ve sněmovně, která bude o reformě jednat tento měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Štěch a Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

Odborářům se zdá reforma příliš tvrdá a zaměřená na úspory. Dosáhnout hodlají například toho, aby nemocenské dávky nebyly v prvních třech dnech kráceny, aby se doba studia počítala pro výpočet výše důchodu shodně jako doba skutečného placení pojištění a aby nebyla zrušena možnost dočasně kráceného předčasného důchodu.

Další významnou část veřejného mínění tvoří podnikatelé. Ani oni nejsou navrženou podobou reformy příliš nadšeni. I když uznávají, že rychlá a zásadní změna veřejných financí je nutná. A je třeba udělat alespoň první krok. Předseda Českých a moravských výrobních družstev Jan Wiesner v návrhu postrádá prvky, které by podpořily růst naší ekonomiky. Proto Svaz podle Wiesnera navrhuje například prorůstové úpravy v oblasti daní. "Konkrétně třeba zvýšení procentní výše odpočtu od základu daně při pořízení nového majetku, a tam je v současné době z 10 procent, my navrhujeme 15 procent a u těch ekologických investic až do výše 25 procent. Potom také započtením výdajů na modernizaci a rekonstrukci. To si představujeme do výše 50 procent z hodnoty prováděných úprav majetku ve všech těch jednotlivých odpisových skupinách."

Markéta Kaclová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme