Vladní kampaň proti rasismu zajistí Člověk v tísni

Dva milióny korun získá na pokračování své protirasistické kampaně obecně prospěšná společnost Člověk v tísni. Rozhodla o tom vláda, která zároveň zrušila obchodní veřejnou soutěž na podobnou akci. Mluvčí kaibnetu Libor Rouček připomněl, že tato společnost už od září realizuje kampaň zaměřenou proti neonacismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

"Vláda na počátku roku uložila vedoucímu Úřadu vlády zajistit vyhlášení veřejné obchodní soutěže, ale průběh byl v důsledku řízení o námitkách dvou vyloučených uchazečů blokován, a to až do 12. listopadu, kdy Úřad pro ochranu veřejné hospodářské soutěže rozhodl o jejich odmítnutí. A protože je zřejmé, že se v letošním roce už nepodaří obchodní veřejnou soutěž řádně dokončit, a současně ve snaze alespoň zčásti využít prostředky vyčleněné pro tuto kampaň v letošním roce, tak vláda rozhodla, že bude pokračovat ta současná kampaň, kterou vidíte už například v televizi", vysvětlil mluvčí Rouček.

Česká republika se zúčastní Světové výstavy v roce 2005 v japonském Aichi. Rozhodla o tom vláda, která zároveň uložila ministru zahraničí Janu Kavanovi, aby vybral vhodného generálního komisaře české expozice. Jak doplnil mluvčí kabinetu Libor Rouček naše účast v Aichi by neměla stát více než česká presentace na Expu v Hannoveru v loňském roce.

Vláda zrušila od 1. ledna vízovou povinost pro některé země, například Spojené státy, Nový Zéland a Japonsko. Bez víz k nám budou moci přijíždět občané těchto států za podmínky, že se zde zdrží maximálně tři měsíce a nebudou v České republice pracovat. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka se tak postupně sladí naše vízová politika s předpisy Evropské unie. Zatím mohli Američané bez víz zůstávat v České republice jen 30 dní. Spojené státy vízovou povinnost pro Čechy zatím nezrušily, Nový Zéland sice ano, ale po nárůstu českých žadatelů o azyl je od počátku roku opět zavedl. Ministerstvo zahraničí se i přesto domnívá, že bezvízový režim pro tyto země je především v zájmu České republiky. "Pokud jde o USA a Nový Zéland, tam vláda rozhodla, že toto nařízení bude platit jeden rok a po této lhůtě dojde k přezkoušení. Pokud jde o ostatní země, kde ta opatření jsou zaváděna recipročně, to znamená i ze stran našich partnerů, tam je to na dobu neomezenou a zde se jedná o držitele pasů Japonska, Monackého knížectví, San Marina, Svatého stolce, Svrchovaného řádu maltézských rytířů a též Andorského knížectví."

Clo na dovoz kakaového prášku s více než osmdesátiprocentní příměsí cukru se výrazně zvýší. Rozhodla o tom vláda svým nařízením. Podle mluvčího Libora Roučka jde o dočasné opatření, které má zamezit dovozu výrobku nahrazujícího přímé použití cukru. Dovozci se podle Miloslava Kučery ze sněmovního zemědělského výboru snaží obejít kvóty na dovoz cukru, a poškozují tak domácí cukrovary. "Protože opatření ochrany naší produkce již bylo několik, tak vždycky dovozci cukru přešli na jinou komoditu. Nejdřív to byly sirupy, pak to byly izoglukózy. teď to jsou někde skryté obsahy cukru v některých dalších komoditách, jedním z nich je kakaový prášek a jim podobné látky. Samozřejmě, že to vytěsňuje naše producenty a ohrožuje to naši zaměstnanost."

Hlučné stroje by nás měly méně obtěžovat. Vláda totiž schválila návrh nařízení, kterým se zpřísňují technické požadavky na výrobky z hlediska emisí hluku. Jak doplnil mluvčí kabinetu Libor Rouček zvyšuje se také počet zařízení, na které se tento předpis vztahuje. "Dosavadní nařízení se vztahovalo pouze asi na 9 druhů nejrůznějších zařízení. To nové nařízení platí pro zhruba 6 desítek strojů jako jsou například vrtné soupravy, sněhové frézy, pokladače potrubí, vozy na sběr odpadků, čerpací stanice na vodu, křovinořezy a podobně. Tento nový právní předpis je dalším krokem k harmonizaci české legislativy s právem Evropských společenství v oblasti ochrany před hluikem z různých zařízení používaných ve venkovním prostředí a měl by v konečném důsledku přispět ke snížení hluku těchto zařízení."

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme