Vládní koalice chce definitivně prosadit zrušení poplatků u lékaře a za recept
Konec třicetikorunových poplatků u lékaře a za recept mají definitivně schválit poslanci. Zrušení plateb prosazuje vládní koalice. A očekává se, že v závěrečném hlasování její návrh projde. Pacienti by tak od nového roku ušetřili. Platili by jen 90 korun za ošetření na pohotovosti.
Rozhodnutí vlády zrušit třicetikorunové poplatky lidé vesměs vítají. Skoro každý druhý Čech by přitom nejradši neplatil u doktora vůbec - ani za ošetření na pohotovosti. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.
U lékaře a za recept se od ledna už nemá platit. Dění kolem poplatků sleduje Lenka Jansová
„Čím vzdělanější odpovídající, tím méně by všechny poplatky zrušil. Čím vyšší je vzdělání, tím vyšší je příjem, takže tam už ti lidí nejsou tak citliví,“ popisuje výsledky Blanka Vančurová, která průzkum zpracovala.
Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD poplatky už dávno neplní svoji roli. Tedy aby zamezily zbytečným návštěvám u lékaře. Od roku 2009 chodí lidé k doktorům prakticky pořád stejně.
„Opět počet vyšetření stoupnul na přibližně 116 milionů ročně, kde se udržuje i nyní,“ argumentuje Němeček.
Poplatky mají smysl, říká exministr Heger
Se změnou nesouhlasí pravicová opozice. Podle bývalého šéfa rezortu a poslance za TOP 09 Leoše Hegera mají poplatky nadále smysl.
„Poplatky se usadily v našem prostředí, už si velmi málo lidí ze strany pacientů i poskytovatelů péče stěžovalo. Měly nějaký regulační účinek a přinesly pět miliard do systému každým rokem,“ říká Heger.
Kromě vládní koalice zvednou pro zrušení poplatků ruku podle všeho i poslanci KSČM a hnutí Úsvit.