Vládní koalice chce změnit volební systém

Vláda chce po prázdninách předložit parlamentu změny volebního systému. Zástupci vládních stran - tedy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody se dnes shodli na tom, že by prezidenta napříště neměl volit parlament jako dosud, ale občané v přímém hlasování. Kromě přímé volby hlavy státu chtějí koaliční politici prosadit i další změnu Ústavy, která by se týkala tzv. klouzavého mandátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanedká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Co by to znamenalo v praxi, řekl Radiožurnálu místopředseda lidovců a sněmovny Jan Kasal. "Ministr, který je současně poslancem, by po dobu vykonávání funkce ministra přestal být poslancem. Na jeho místo by postoupil náhradník. V případě, že by ministr přestal být ministrem, tak by se mu vrátil poslanecký mandát a pokračoval by v práci poslance."

Koaliční snahu zatím hodnotí opoziční poslanci velmi opatrně. ODS není v tomto směru jednotná, ale debatu na toto téma považuje za legitimní a hodlá se jí zúčastnit. Také komunisté naznačují, že je třeba celou věc řádně projednat. Podle předsedy klubu KSČM Pavla Kováčika jsou ale jednoznačně pro co nejširší přímou demokracii, kterou vždycky podporovali. "Přímá volba prezdienta patří mezi prvky přímé demokracie. Jde o to, aby ta přímá volby byla spojena i se změnou kompetencí v celém ústavním systému, aby to nebyl jen populistický výkřik před evropskými volbami."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme