Vládní koalice: Deficit státního rozpočtu 111 miliard

O návrhu státního rozpočtu pro příští rok jednaly v neděli večer špičky vládních stran. Z koaličního setkání na nejvyšší úrovni vzešla 111 miliardová výše schodku, který byl předtím vyčíslen zhruba na 157 miliard korun. Konečnou verzi rozpočtu pak v pondělí dopoledne odsouhlasila vláda. Poslanecká sněmovna začne jeho návrh projednávat 7. listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Šéfové vládní koalice v neděli večer dosáhli shody o snížení ze 157 miliard na 111,3 miliardy korun. Cesta? Vláda ze státního rozpočtu příští rok uhradí ztrátu Konsolidační agentury pouze za rok 2001 ve výši 18,6 miliardy korun a o 3,5 miliardy se zkrátí výdaje všech rozpočtových kapitol.

Podstatné snížení rozpočtového deficitu o 50 miliard korun požadovali unionisté. Úřadující předseda US-DEU Ivan Pilip považuje nový návrh za lepší než předchozí a věří, že poslanecký klub unie ho podpoří.

Ještě před večerním jednáním se šéf resortu financí ministr Bohuslav Sobotka domníval, že bude záležet právě na tom, kolik stát v příštím roce uhradí ze ztráty Konsolidační agentury a jakou část z této sumy si ponechá na další léta. Několik miliard se podle něj ušetří i na provozu jednotlivých ministerstev a navrhuje se i významná úspora ve výdajích na obranu.

Hlasování o rozpočtu bude podle obecného mínění prubířským kamenem pevnosti vládní koalice. Sněmovna začne rozpočet projednávat 7. listopadu. Vládní strany v ní mají těsnou většinu 101 hlasu, bude proto záležet na postoji každého koaličního poslance.

Pokud US-DEU nezajistí pro rozpočet podporu všech deseti členů svého klubu, měla by sama podle zářijového dodatku koaliční smlouvy kabinet opustit.

Jejím slabým článkem je poslankyně Hana Marvanová. Právě kvůli jejímu odmítavému postoji k vládnímu balíčku povodňových daňových opatření vznikl dodatek ke koaliční smlouvě.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák, Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme