Vládní koalice nebude mít v Senátu nadpoloviční většinu

Vládní koalice v Senátu neuhájí nadpoloviční většinu. Letošní volby po sečtení asi 96 procent hlasů vyhrála ČSSD ve 12 ze 27 obvodů. ODS získá jen osm senátorů, TOP 09, Severočeši cz. a KDU-ČSL po dvou. Na Pardubicku vyhrála Miluše Horská za hnutí Nestraníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Sčítání hlasů je velmi rychlé i vzhledem k nižší účasti. Podle volebních komisařů přišla volit necelá čtvrtina voličů.

Senátní volby - výsledky 2. kolo

Statutární předseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že lidé rozhodovali především o státním rozpočtu a postavili se proti vládním reformám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je s dosavadními výsledky spokojen

„V tuto chvíli je jasné, že ke změnám v senátu dojde, že to budou poměrně výrazné změny. My si počkáme, jak se politická mapa senátu po těchto volbách změní. Doufáme, že budeme mít nejsilnější senátorský klub, to ale neznamená, že bychom na půdě Senátu nehledali spojence, kteří by nám pomohli korigovat vládní reformy,“ řekl Sobotka.

Dvanáct nových senátorů umožní ČSSD blokovat v horní komoře parlamentu vládní úsporná opatření.

Podle volebního manažera ODS Richarda Svobody měly zbylé koaliční strany před druhým kolem voleb do Senátu hlasitěji podpořit kandidáty ODS tam, kde se samy závěrečných duelů už neúčastnily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volební manažer ODS Richard Svoboda

„Já si myslím, že centrální podpora od našich koaličních partnerů měla být daleko razantnější, protože skutečnost, že ČSSD získala v Senátu většinu je skutečně problém,“ řekl Svoboda.

Igor Maňour, Veronika Malá, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme