Vládní koalice prosadila rekordní schodek rozpočtu

Poslanci vládní koalice schválili v prvním čtení vládní návrh státního rozpočtu pro příští rok. Předloha počítá s rekordním deficitem 111,3 miliardy korun. Příjmy činí 684,062 miliardy a výdaje 795,362 miliardy korun. Přijetí umožnila unionistka Hana Marvanová, která se hlasování nezúčastnila. Proti rozpočtu hlasovali poslanci ODS a KSČM. Nyní bude sněmovna a její výbory postupně jednat o penězích pro jednotlivé kapitoly. Ty pak bude a schvalovat až ve třetím čtení v prosinci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlasující poslanci

hlasující poslanci | Foto: Stanislav Zbyněk

Krátce po hlasování vznikla diskuse o jeho platnosti. Záznam vypovídá o tom, že že proti přijetí rozpočtu bylo jen 98 z 99 opozičních poslanců. Poslanec ODS Miloš Patera uvedl, že hlasoval proti přijetí rozpočtu, ale na záznamu je veden jako hlasující pro. Hlasování se ale nemuselo opakovat.

Unionistka Hana Marvanová nakonec překážkou schválení státního rozpočtu na příští rok nebyla. Rozhodla se totiž neblokovat jeho přijetí tím, že při hlasování opustila jednací sál. Snížila tak počet hlasů nutných k tomu, aby byl tento klíčový zákon schválen. Marvanová slíbila, že stejně se zachová i ve druhém a třetím čtení.

Svůj postoj zdůvodnila tím, že nemá dostatečné záruky reformy veřejných financí a konce zadlužování země, takže za rozpočet nemůže přijmout odpovědnost. Na druhou stranu ale nechce být příčinou rozpočtového provizoria, které by hrozilo, kdyby vládní návrh ve sněmovně ztroskotal. Podle Marvanové by provizorium mohlo poškodit hlavně lidi vzpamatovávající se z následků srpnových povodní. "Proto jsem se rozhodla pro variantu, že se nezúčastním hlasování, a tím se tedy nestanu překážkou schválení státního rozpočtu."

Hana Marvanová | Foto: Michal Doležal

Marvanová v září hlasovala proti vládnímu návrhu daňových změn, a to v důsledcích vyvolalo koaliční krizi. Její ukončení předcházelo podepsání dodatku koaličních partnerů v kabinetu, který US-DEU zavazuje k tomu, aby zákon o rozpočtu na rok 2003 podpořili její poslanci.

S výsledkem dnešního jednání byl pochopitelně spokojen předseda vlády Vladimír Špidla. "Je to první čtení rozpočtu, ve kterém se nejzřetelněji zobrazuje celkový záměr," řekl premiér. Další debata o rozpočtu přesto podle něj bude v jednotlivých detailech ještě obtížná. "Vzpomínám si na jednotlivé debaty ve vládě a najít co nejracionálnější rovnováhu mezi jednotlivými dílčími ukazateli je těžká věc. Myslím si tedy, že se ve sněmovně bude debatovat velmi vzevrubně, ale to je součást rozpočtového vyjednávání a je to tak správně," dodal Špidla.

Také předseda rozpočtového výboru Parlamentu za KDU-ČSL Miroslav Kalousek rozhodnutí poslanců vítá. "Je to dobrá zpráva pro Českou republiku. Rozpočet na rok 2003 bude schválen a před námi je obrovský úkol reformy veřejných financí, která zajistí stabilizaci veřejných rozpočtů a zastaví současné negativní trendy v rozpočtové politice," slibuje Kalousek.

Ministr financí Bohuslav Sobotka si zase pochvaloval, že se podařilo zažehnat nebezpečí rozpočtového provizoria. "Časový harmonogram je postaven tak, že nám umožní, abychom závěrečné hlasování o státním rozpočtu uskutečnili ještě letos v prosinci, tak aby rozpočet mohl platit od 1. ledna jako je to v civilizované zemi běžné," prohlásil ministr.

Opozici se naopak nelíbí především stálý růst zadlužení státu. Vlastimil Tlustý z ODS zdůrazňuje, že deficit státních financí bude příští rok ve skutečnosti 160 miliard korun, protože k oficiálnímu schodku musíme přičíst ještě půjčku vlády od Evropské banky a odklad starého dluhu Konsolidační agentury. "Vyplývá z toho, že na každého z deseti miliónů obyvatel připadá vytvoření dluhu za jediný rok 16 tisíc korun, a protože si stát vypůjčuje peníze nejčastěji od bank za přibližně šest procent, každý občan České republiky bude do své smrti každý rok platit tisíc korun splátky na tyto úroky," vypočítal Tlustý.

Rostoucí zadlužení státu bylo také důvodem odmítnutí návrhu komunisty. "Současná vládní koalice nemá žádnou hospodářskou politiku, žije na dluh, není schopná splácet staré dluhy a zadluží republiku dalším neuváženým způsobem," kritizuje Špidlův kabinet šéf KSČM Miroslav Grebeníček. Výsledek hlasování ho nicméně nepřekvapil. "Zákulisní hry byly takové, jaké byly," poznamenal.

Návrh rozpočtu vychází z prognózy růstu hrubého domácího produktu v roce 2003 o 3,3 procenta, míry inflace 2,0 procenta a průměrné míry nezaměstnanosti 9,9 procenta. V dalších dnech budou o jednotlivých rozpočtových kapitolách jednat sněmovní výbory. Ještě do konce roku by měl být rozpočet schválen jako celek.

Milan Kopp, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme