Vládní koalice se ve druhém kole bude podporovat navzájem

Po prvním kole senátních voleb se začínají naplno rozbíhat jednání o podpoře kandidátů v kole druhém. Za týden mohou se vzájemnou pomocí počítat hlavně zástupci vládní koalice - ČSSD, lidovců a Unie svobody-DEU. Nelze vyloučit, že někde by se mohli podpořit také sociální demokraté a komunisté. ODS usiluje o společný postup pravice proti levici. Předseda občanských demokratů Václav Klaus už prohlásil, že tam, kde kandidáti ODS do druhého kola nepostoupili, by voliči měli podpořit jiné pravicové kandidáty, tedy i vládní Unii svobody-DEU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senátní volby | Foto: Stanislav Zbyněk

Politické strany naznačují, koho budou podporovat ve druhém kole senátních voleb. KDU-ČSL podpoří podle svého místopředsedy Jana Kasala, kandidáty US-DEU. "Zásadně nepodpoří kandidáty KSČM. Jinými slovy tam, kde KSČM má své zástupce ve druhém kole, tam budeme podporovat jejich soupeře. Co se týká podpory dalších, tak tady to víceméně necháme na rozhodnutí jednotlivých okresů, jednotlivých obvodů, protože nechceme nařizovat těm, kteří znají místní podmínky dobře. Třeba ve Žďáře nad Sázavou podpoříme velmi pravděpodobně kandidáta Novotného, ale samozřejmě si přejeme, aby v senátu měla vládní koalice většinu."

Unie svobody DEU bude podle svého úřadujícího předsedy Ivana Pilipa podporovat všechny, kteří se ve druhém kole senátních voleb střetnou s KSČM. V ostatních obvodech chce Unie postupovat podle místní situace. "Jsme připraveni podpořit pana Zlatušku v Brně, paní Seitlovou v Přerově a pana Mejstříka na Praze 1. V těch dalších okrscích budeme zvažovat zejména podle osobnosti kandidáta. Má jistou logiku, abychom hledali podporu v rámci vládní koalice. Určitě budeme podporovat kandidáta KDU-ČSL, všude tam, kde kandiduje. Můžeme zvažovat i podporu kandidáta ČSSD nebo ODS, podle toho, o jakou osobu jde."

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme