Vládní koalici čeká ve sněmovně další prověrka

Hned několik kontroverzních bodů, které prověří pevnost Špidlova kabinetu, má v programu Poslanecká sněmovna na dnes zahájené schůzi. V centru pozornosti se ocitá především debata o odvolání členů prezidia Fondu národního majetku a České konsolidační agentury a senátní návrh zákona o referendu o vstupu České republiky do Evropské unie. Poslance čeká i projednání předlohy místopředsedy rozpočtového výboru za ODS Martina Kocourka na řešení povodňových škod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci by měli volit nástupce odvolaných členů prezidia Fondu národního majetku včetně jeho dozorčích rad a České konsolidační agentury. Kuloárové informace přitom naznačují, že právě tyto volby budou tvrdým bojem politiků o velmi vlivná a také značně lukrativní křesla. Podle spekulací se chce vládní koalice pokusit dosadit do těchto funkcí své lidi, kteří by nahradili dosavadní zástupce ODS, tak i další nespolehlivé členy.

Předloha Martina Kocourka z ODS řeší úhradu škod z nedávných ničivých povodní. využitím prostředků z chystaných privatizací státních podílů ve velkých podnicích. Podle návrhu by vznikla takzvaná povodňová rezerva, ze které by se i v budoucnu financovaly programy obnovy a rozvoje zaplavených oblastí. "Navrhujeme vyčlenit ve Fondu národního majetku 50 miliard korun, které budou získány z privatizace Českého telecomu. Toto řešení nezvyšuje deficit státního rozpočtu, ani neimplikuje zvýšení daňové zátěže obyvatel," vysvětlil Kocourek.

Pro vládní kabinet je ale Kocourkův návrh nepřijatelný. Například předseda KDU-ČSL a vicepremiér Cyril Svoboda je považuje za netaktický. "Návrh počítá s něčím, co nemáme, my jsme ještě Telecom neprodali. Kdybychom tyto peníze už teď vázali na povodně, tak se sami dostáváme do nevýhodné pozice, protože by to mohlo vést k tomu, že by se zesílila pozice kupujícího," uvedl Svoboda. Stejný názor sdílí i ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok.

V programu schůze je také návrh ústavního zákona o referendu o vstupu České republiky do Evropské unie. Lidové hlasování omezené jen na tuto otázku sněmovna pravděpodobně schválí, protože to podporují všechny strany bez ohledu na to, jestli se vstupem do unie souhlasí nebo ne. Pro jsou také občanští demokraté. Podle poslance ODS Martina Kocourka je totiž takzvané obecné referendum u nás zbytečné. "Efekt je takový, že se zúží na referendum o nějaké otázce, kterou si veřejnost přeje a k tomu je vždycky nejlepší přijmout speciální zákon," řekl. Senátní návrh ústavního zákona dnes poslanci projednají v prvním čtení a pak ho zřejmě předají příslušným výborům k další diskusi.

Nelze vyloučit, že předmětem schůze bude i to, zda by se Česko mělo zapojit do amerického systému protiraketové obrany.

Jan Dvořák, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme