Vládní koaliční smlouvu schválila i výkonná rada ODS. Dohodu podpořila jednoznačnou většinou

Výkonná rada ODS ve čtvrtek schválila koaliční smlouvu a programové prohlášení pravděpodobné příští vlády občanských demokratů s KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a Starosty. Oznámil to předseda ODS Petr Fiala. Podle něj širší vedení občanských demokratů dohodu podpořilo jednoznačnou většinou. Občanští demokraté mají obsadit pět ministerstev, a to financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany, uvedl kandidát na premiéra Fiala.

Praha (Aktualizováno: 19:59 4. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O personálním obsazení vlády se podle předsedy ODS nejednalo. „Personální otázky všechny strany, které se účastní té budoucí vlády, budou teprve řešit,“ řekl Fiala.

Širší vedení Starostů podpořilo vládní koaliční smlouvu Spolu a PirSTAN. Nikdo nebyl proti

Číst článek

Předseda ODS potvrdil, že se v sobotu spojí s prezidentem Milošem Zemanem formou videokonference. Uvedl, že Zemana seznámí s povolebním vyjednáváním a dohodou pěti stran o sestavení budoucí vlády. Očekává, že mu Zeman k tomu sdělí svůj názor na politickou situaci po volbách.

Koaliční smlouva byla podle Fialy schválena širším vedením ODS naprosto dominantní většinou“, nikdo nebyl proti. Smlouva bude zveřejněna až v pondělí 8. listopadu po plánovaném podpisu, připomněl.

„V rámci výkonné rady panovala spokojenost s výsledkem, a to jak z hlediska struktury vlády, tak z hlediska toho, čeho jsme dosáhli v rámci debaty o programu,“ dodal Fiala.

Koaliční smlouvu, na níž se lídři stran rodící se vládní pětikoalice dohodli v úterý, ve čtvrtek schválil také celostátní výbor Starostů. KDU-ČSL a TOP 09 o ní budou jednat v pátek. U Pirátů budou hlasovat všichni členové strany v rámci celostátního fóra, které by se podle místopředsedy strany Vojtěcha Pikala mohlo konat o víkendu po podpisu smlouvy.

Nový kabinet

‚Pěti Kalousek‘ i prudký propad popularity. Co hrozí nové vládě, pokud přehlédne voliče neúspěšných stran

Číst článek

Nový většinový kabinet má mít 18 členů, oproti současné menšinové vládě ANO a ČSSD v něm přibudou ministři pro legislativu, pro evropské záležitosti a pro vědu, výzkum a inovace.

Kandidáti na ministry by mohli být zveřejněni podle Fialy až poté, co bude podle očekávání pověřen sestavením vlády, případně jmenován premiérem. „Nespěchejme přespříliš, to by opravdu ničemu nepomohlo. Určitě každá z politických stran má nějakou představu o tom, jaké kandidáty vyšle do té budoucí vlády, ale všechno má svůj čas,“ sdělil předseda ODS.

Spolu s Fialou by ve vládě podle dosavadních spekulací měli za ODS být Zbyněk Stanjura jako ministr financí, Jana Černochová jako ministryně obrany a Martin Kupka jako ministr dopravy. Ministrem spravedlnosti by se mohl znovu stát Pavel Blažek.

Dalších pět ministerských postů si rozdělí lidovci a TOP 09, sedm křesel ve vládě pak budou mít Starostové a Piráti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme