Vládní křesla jsou rozdělena. TOP 09 ale trvá na podmínce

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podepsali dohodu o rozdělení křesel ve vládě. Ve středu večer přiznali, že dokument vznikl již v pondělí a počítá s šesti posty pro ODS, pěti pro TOP 09 a čtyřmi pro Věci veřejné. Podmínkou je však ještě dohoda o rozdělení konkrétních resortů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, takzvané skupiny K9, jednali o vládním programu. | Zdroj: ČTK

TOP 09 trvá na rovném postavení s ODS. Jinak dohoda platit nebude. Mezi předsedy ODS Petrem Nečasem a TOP 09 Karlem Schwarzenbergem tak přímo na tiskové konferenci došlo k drobné roztržce. Nečas trvá na tom, že rozdělení křesel v dohodnutém poměru je konečné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nečas trvá na tom, že rozdělení křesel v dohodnutém poměru je konečné.

„Je mi to nemilé, doufal jsem, že nemusím ten papír vytahovat. Ale budu ho muset přečíst. Jsou tady tři podpisy – Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John. Dohodli jsme se na klíči počtu míst ve vládě šest, pět, čtyři, které je podmíněno dohodou o rozdělení resortů. Tečka,“ zdůraznil Nečas.

Karel Schwarzenberg však trvá na tom, že síly ODS a TOP 09 musí být vyrovnané. A toho chce dosáhnout tím, že jeho strana získá silné resorty.

Přehrát

00:00 / 00:00

A Schwarzenberg tvrdí, že rozdělení křese je podmíněné.

„Anžto ty resorty mají poněkud odlišnou váhu, že by se tím dosáhlo naprosté rovnosti mezi postavením ODS a TOP 09. Když se toto stane, tak nám nezáleží na jednom křesle více nebo méně. Ale je to touto podmínkou podmíněno a tak je to podepsáno,“ řekl Schwarzenberg.

Jména se prý neřešila

Podle Schwarzenberga tedy dohoda platí jen podmíněně. A pokud nebude brán ohled na váhu jednotlivých resortů, bude trvat na vyrovnaném počtu ministerstev s ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Johna se konkrétní jména neřešila.

Předseda Věcí veřejných Radek John po jednání zástupců koaličních stran řekl, že rozdělení postů nevěnovali politici žádný čas. „Žádný klíč se neřešil, žádná jména. Řeklo se existuje podmíněná dohoda a opravdu jsme řešili program a řešili jsme věci důležité,“ uzavřel John.

Petr Nečas se po debatě před televizními kamerami o tom, zda je poměr sil mezi ODS a TOP 09 vyrovnaný, české veřejnosti omluvil. Konečná dohoda o rozdělení křesel v kabinetu podle něj bude na stole až poté, co se strany dohodnou na programu koaliční vlády.

Lucie Husárová 1, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme