Vládní krize: Babiš požádal prezidenta Zemana o schůzku

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana o schůzku. Měla by se odehrát v nejbližších dnech. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už ráno oznámil, že návrh na jmenování Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí byl doručen na Hrad. Zeman se ve čtvrtek krátce po půlnoci vrátil z Číny. Hrad již dříve avizoval, že další kroky oznámí příští týden.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš z ANO | Foto: Filip Jandourek

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš ve středu řekl, že prezidenta Miloše Zemana požádá, aby akceptoval dohodu ANO a ČSSD, podle které by ho měl v čele ministerstva financí vystřídat poslanec Ivan Pilný.

Babišovo odvolání z funkce ministra navrhl premiér Bohuslav Sobotka 5. května. Zdůvodnil ho podezřeními z daňových úniků a z toho, že Babiš ovlivňoval novináře svých bývalých médií. Zeman návrhu dosud nevyhověl.

Návrh na jmenování Pilného už je na Hradě, informoval Sobotka. Vyzval prezidenta, aby konal

Číst článek

Ministr financí veškerá nařčení několikrát popřel a odmítl na funkci rezignovat, s odvoláním ale již počítá. Po dohodě s ČSSD o svém nástupci považuje Babiš vládní krizi za vyřešenou a chce požádat Zemana, aby Sobotkovu návrhu vyhověl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve čtvrtek neupřesnil, kdy se Zeman vyjádří, jak bude ohledně Babišova odvolání dál postupovat. „Andrej Babiš se již vyjádřil v tom smyslu, že chce požádat o odvolání ke konci května. Časový rámec je tedy zřejmý," napsal v textové zprávě.

Návrh na jmenování Pilného ministrem na Pražský hrad už dorazil, oznámil ráno Sobotka. Zemana vyzval, aby ve věci konal. Prezident se krátce po půlnoci vrátil z návštěvy Číny. Sobotka v úterý v rozhovoru s ČTK řekl, že je třeba, aby prezident ihned po svém návratu návrhům vyhověl, jinak je připraven podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Kdo je Ivan Pilný?

Pilný je poslancem hnutí ANO, nyní předsedá hospodářskému výboru Poslanecké sněmovny. Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Českého vysokého učení technického v Praze.

V devadesátých letech byl generálním ředitelem české pobočky Microsoftu. Poté působil například jako předseda představenstva Českého Telecomu. Založil také obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji.

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO) | Zdroj: ČTK

Do politiky šel poprvé v roce 2009 jako místopředseda strany Občané.cz. Strana ale ve volbách neuspěla. O čtyři roky později ho lidé v Královéhradeckém kraji zvolili za ANO do sněmovny. V roce 2014 pak do hnutí vstoupil.

Dvaasedmdesátiletý poslanec na dvou posledních sjezdech hnutí ANO neúspěšně usiloval o funkci místopředsedy. Na sněmu v roce 2015 pak kritizoval volbu Andreje Babiše předsedou, prý byla předem dohodnutá.

 

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme