Vládní krize končí, Věci veřejné budou mít 4 ministry

Koaliční vláda bude pokračovat. Věci veřejné se dohodly s ODS a TOP 09 na dodatku ke koaliční smlouvě. Podepíší ho dnes odpoledne. Součástí dohody je podle předsedy VV Radka Johna i garance 4 ministerských křesel pro jeho stranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné: Karolína Peake, Radek John a Vít Bárta | Zdroj: ČTK

Do vlády nově míří místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. Má se stát vicepremiérkou a šéfkou legislativní rady vlády. Současně se jí mají rozšířit pravomoci tak, aby ze svého úřadu mohla bojovat s korupcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní dění v koalici shrnula zpravodajka Martina Spěváčková

„Bude moci kontrolovat, jak vypadá boj proti korupci a z tohoto zorného úhlu to považujeme za významnou pozici, která nám umožní hlídat celou protikorupční strategii,“ řekl Radek John.

Nejmenší vládní strana také prosadila odvolání ministra dopravy Radka Šmerdy, který už oficiálně oznámil, že rezignuje k 1.červenci. Prezident Václav Klaus jeho demisi přijal. Šmerdu má vystřídat stranický ministr. Jeho jméno ale John prozradit nechtěl.

Spekuluje se o dosavadním náměstkovi ministra dopravy Lukáši Hamplovi, který do VV nedávno vstoupil. Předseda VV věří, že se s premiérem Petrem Nečasem na jménu shodnou a změny se ve vládě uskuteční v řádu dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová v poledních Ozvěnách dne

Podle předsedkyně poslanecké sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové je dohoda pro ODS přijatelná.

„Mrzí mě, co tomu předcházelo. A také otrávení veřejnosti, která už nevěřila, že vláda je schopna programově něco dělat. To je neomluvitelné. Když už jsme si tím martyriem prošli, tak je tato dohoda pro mě přijatelná. ODS nikdy nezpochybňovala, že budou mít VV čtyři ministry,“ řekla Němcová s tím, že časté střídání ministrů úřadům neprospívá.

Předčasné volby nikdo nechce

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček připomněl, že koalice se už několikrát ocitla jednou nohou v hrobě, ale vždy se jí podařilo dostat se zpět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

„Poslední vážná chvilka nastala minulou neděli, kdy VV neustále vracely k debatě několik problémů, přitom mnohé z nich byly uzavřeny při koaličních jednáních před dvěma měsíci.“

Ani další fungování koalice nebude podle Nováčka snadné. „Jako v každé koalici i v této se vyskytnou i jiné debaty než jen o programových záležitostech. Nepamatuji se na jedinou koalici od roku 1992, kde by tomu bylo jinak.“

„Možná si ale koalice uvědomí, že kdyby se tato vláda sesula, tak žádná menšinová dlouho nevydrží a žádná z těchto stran není připravená na nové volby,“ myslí si komentátor Radiožurnálu.

Igor Maňour, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme