Vládní krize skončila, další může přijít brzy. I kvůli stíhání Víta Bárty

Schválením církevních restitucí ve vládě skončila další roztržka v koalici. Podle mnohých jsou však další střety jen otázkou času. Například předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se obává, že další problém může nastat, pokud stane šéf poslanců VV Vít Bárta před soudem kvůli obvinění z korupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Ladislava | Foto: Adriana Krobová

„Obávám se, že by to bylo vnímáno jako zvláštní případ, kdy předseda poslaneckého klubu ze závažných důvodů čelí soudnímu stíhání. Ctím presumpci neviny a je nutné počkat na rozhodnutí soudu. Pro důvěryhodnost parlamentního jednání by to bylo asi složité, mít soudně stíhaného předsedu poslaneckého klubu,“ uvedla Miroslava Němcová ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Po dnešním schválení vyrovnání státu s církvemi hovořil premiér a předseda ODS Petr Nečas o „komplikovanější“ cestě, která ale vedla k výsledku. Vicepremiérka a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake zase byla ráda, že se podařilo překonat jednu z mnoha koaličních „křižovatek“.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krizi v koalici kvůli vyrovnání s církvemi diskutovali v Ozvěnách dne ministr financí Miroslav Kalousek, vicepremiérka Karolína Peake a komentátor MF Dnes Martin Komárek

Podle vicepremiérky a místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake mělo váhání její strany i přesto smysl: „Celý proces, délka jednání a možná až zbytečně vyhrocené chvíle odpovídaly tomu, že se jedná o největší převod majetku od doby velké privatizace.“

Objevily se však spekulace, že součástí dohody je i premiérův příslib, že podrží ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných. Jeho resort má problémy s čerpáním evropských dotací a ministr čelí kritice i za svou personální politiku či způsob prosazování reformy vysokých škol.

„U naprosté většiny jednání jsem byla osobně a nic takového tam nepadlo. Ani nešlo o nějaké konkrétní garance nebo sliby, na které bychom si podávali ruku nebo je sepisovali na papír, ale o celkovou dohodu o dalším postupu v tomto roce co se týká úspor v rozpočtu,“ vysvětluje Peake.

Vláda schválila církevní restituce. VV couvly

Číst článek

Vicepremiérka nevyloučila, že se podobné rozepře v koalici mohou v budoucnu opakovat. „Takovýchto křižovatek a komplikací – i daleko tvrdších – už jsme v této koalici zažili několik. Bohužel, není to nic příjemného a je to poměrně vyčerpávající. Já doufám, že do budoucna jich bude spíše méně než více. Samozřejmě vyloučit je nemůžeme, ale budeme se jim snažit vyhýbat,“ říká Karolína Peake.

Konec dobrý, všechno dobré?

„Samozřejmě jsem stále věřil, že koaliční dohoda bude dodržena a že zákon projde. Na druhou stranu, obavy jsem samozřejmě měl, protože ty průtahy se daly těžko vysvětlit. Do poslední chvíle jsme nevěděli, jak to dopadne,“ přiznal na Radiožurnálu ministr financí Miroslav Kalousek.

K veletočům nejmenší vládní strany už se však vracet nechce: „Co se týče těch tahanic, dá se učinit jediný závěr – konec dobrý, všechno dobré. Dnes koalice na vládě hlasovala jednotně a já už bych dál nerozebíral jednotlivé připomínky a spekulace o tom, zda prezentované důvody byly skutečné, nebo zástupné,“ uvedl Kalousek.

Tereza Bartůňková, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme