Vládní legislativci souhlasí se záměrem zřídit ministerstvo pro vědu. Zbytečné, zní z opozice

Legislativní rada vlády doporučila kabinetu schválit věcný záměr zákona, který počítá se vznikem nového ministerstva pro výzkum a vývoj. S myšlenkou na vznik úřadu přišel před víc než rokem vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Vznik nového ministerstva by měl podle předlohy schválené legislativní radou odstranit dosavadní roztříštěnost státní podpory vědy a výzkumu.

„To je návrh, který má systémově zlepšit podmínky pro výzkum, vývoj a inovace včetně zajištění financování a institucionálně tedy počítá se zřízením samostatného ministerstva,“ říká předseda legislativní rady a ministr Jiří Dienstbier z ČSSD.

S případným vznikem nového ministerstva nesouhlasí opoziční ODS a TOP 09. „Domníváme se, že se jedná jenom o další účelovou instituci, která by měla sloužit jako trafika,“ reagovala místopředsedkyně školského výboru sněmovny Anna Putnová z TOP 09.

„Pokud by pan vicepremiér chtěl pomoci českému výzkumu a vědě, bylo by třeba věnovat se čerpání evropských fondů a zaměřit se na podporu mladých perspektivních výzkumníků a vědců, především z řad doktorandů,“ myslí si opoziční poslankyně.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme