Vládní novela má zajistit větší ochranu utajovaných svědků

Ochrana svědků závažných trestných činů by mohla komplexnější. Například by si mohli ponechat novou identitu i po skončení ochranného režimu, totéž má platit pro jejich případnou rodinu, pokud si ji v té době pořídili. Vládní novela, o které rozhodnou poslanci, řeší i důchody pro lidi s více identitami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Petr Lessy a ministr vnitra Jan Kubice na jednání se starosty ze severu Čech | Zdroj: ČTK

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc vítá důkladnější ochranu svědků, chtěl by ale prosadit, aby o ní nerozhodoval ministr vnitra, ale policejní prezident na podnět příslušného policejního útvaru.

„Ministr rozhoduje za prvé pouze formálně – nezná konkrétní informace ze spisů, proto by neměl nést odpovědnost za toto rozhodnutí. Nehledě na to, že by mohlo docházet i k únikům informací k politikům, protože pokud by měl rozhodnout o ochraně konkrétního svědka, tak z toho jména si v některých případech může dovodit právě to, že se o určitou kauzu zajímá policie. Proto bych chtěl právo nechat pouze na policejním prezidentovi,“ vysvětluje Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Jan Kubice obhajuje svoji pravomoc v otázce ochrany svědků

Současný šéf resortu Jan Kubice jeho obavy odmítá: „Nedomnívám se, že by to pomohlo, protože argumentace je, že policejní prezident má větší kompetence, ale není to pravda. Ani ministr vnitra, ani policejní prezident nejsou účastníky trestního řízení a nemají právo vstupovat do trestního řízení. Informace může posuzovat stejným způsobem ministr nebo policejní prezident.“

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme