Vládní odhad záplavových škod: 60 až 90 miliard korun

Až na 90 miliard korun jsou odhadnuty první škody po záplavách. Podle premiéra Vladimíra Špidly může být konečné číslo i vyšší. Dvanáct lidí kvůli záplavám zemřelo, jeden člověk je pohřešován. Evakuováno muselo být celkem 220 000 lidí, 70 000 z nich je stále mimo domov. Postiženým regionům a občanům pomůže stát ze státního rozpočtu, s úhradou povodňových škod formou státních dluhopisů se nepočítá. Lidé, kteří kvůli povodním přišli o bydlení, dostanou nenávratný příspěvek 150 000 korun. S výjimkou úniku chlóru ve Spolaně Neratovice není podle premiéra hlášena žádná vážná ekologická havárie, i ve Spolaně je už situace pod kontrolou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká voda na Roudnicku | Foto: Jan Zejda

Vládní kabinet možná prodlouží stav nouze, který kvůli povodním platí od minulého týdne na území Prahy, Středočeského, Ústeckého, Jihočeského a Plzeňského kraje. Původně měl skončit o čtvrteční půlnoci, podle premiéra Vladimíra Špidly potrvá asi do konce srpna.

V České televizi premiér Vladimír Špidla večer zdůraznil, že státní rozpočet by se za normálních okolností předkládal v polovině září. V povodňové situaci však vláda chce posečkat, aby se promítla reálná čísla. Za hlavní priority náprav označil ulehčení situace lidí, pak infrastruktura.

Kvůli záplavám se Poslanecká sněmovna mimořádně sejde tento pátek. Měla by schválit změny několika zákonů, které mají republice pomoci vyrovnat se povodňovou situací. Vláda požádá sněmovnu, aby bylo možné i po ukončení nouzového stavu povolávat mladé muže na civilní službě k pracím na obnově zničeného území. Sněmovna má rozhodnout také o novele volebního zákona, která umožní posunout některé termíny před podzimními komunálními volbami. Změnit by se mohl i jednací řád dolní komory tak, aby vláda mohla předložit návrh státního rozpočtu na příští rok později, než se původně předpokládalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Zaorálek: Mimořádná schůze sněmovny

Vedení sněmovny v pondělí poděkovalo českým občanům za způsob, jakým dokázali čelit povodním. "Ujišťujeme všechny postižené, že Poslanecká sněmovna učiní vše pro to, aby ve svém neštěstí nezůstali sami," uvádí se v usnesení organizačního výboru sněmovny.

Horní komora parlamentu se může sejít okamžitě po skončení jednání sněmovny, tedy možná už v sobotu. Poté je ještě třeba podpis prezidenta republiky.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce k likvidaci škod způsobených záplavami povolat nezaměstnané a muže v civilní službě. Nyní je na 50 000 civilkářů, do pomocných prací by podle Škromacha mělo být zapojeno asi 20 000 z nich. Problém s jejich ubytováním by měla zajistit armáda. Na likvidaci škod nebudou podle ministra nasazeni lidé, kterým to nedovoluje zdravotní stav nebo kteří byli velkou vodou sami postiženi.

Všechny rozhodující přehrady Povodí Vltavy jsou bezpečné a způsobilé k dalšímu provozu - to je výsledek mimořádné prověrky technického stavu a bezpečnosti vltavské kaskády. Českému rozhlasu to potvrdil ředitel Povodí Vltavy Petr Hudler.

Na území Středních Čech už neplatí třetí stupeň povodňové aktivity. Hejtman Petr Bendl ho snížil na druhý stupeň, zejména kvůli stále vysoké hladině na Mělnicku. Na plné obrátky běží úklidové práce na jih i na sever od hlavního města. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, krizové štáby ale řeší nedostatek hygienických a desinfekčních prostředků.

Obyvatelé evakuovaní z okolí našeho největšího rybníka Rožmberk se domů ještě nevrátí. Podmínky to zatím nedovolují. V noci se bude situace monitorovat a v úterý se situace znovu vyhodnotí.

V Ústeckém kraji se v pondělí začalo očkovat proti žloutence typu A. Prvních 200 očkovacích vakcín rozvezla ústecká krajská hygienická stanice do okresů postižených záplavami: na Litoměřicko, Děčínsko a Ústecko. Nejdříve budou očkováni profesionální záchranáři. Další pořadí se stanoví podle stupně ohrožení, tedy podle toho, jak často lidé přicházejí do kontaktu s vodou. Podle prvních odhadů je v Ústeckém kraji potřeba 3 500 vakcín.

Do uzavřené části pražského Karlína se tamní občané nedostanou nejméně do pátku. V oblasti je velmi špatná hygienická situace. Statici tam prověřili asi třetinu domů. Podle prvních zjištění jich je 81 v pořádku. Statické potíže, které lze odstranit, má 58 budov. Zbylých 19 domů je zatím neobyvatelných.

Pražská policie eviduje už osm případů rabování, osm pachatelů bylo dopadeno, dva jsou neznámí. Zloději se zaměřují hlavně na věci vynesené kvůli úklidovým pracím na chodníky. Zatím neznámý pachatel dnes ukradl počítače za 300 000 korun z chodby třetího patra domu v ulici Pařížská v Praze 1.

Ústřední čistírna odpadních vod v Praze 6 Tróji nefunguje a veškeré odpadní vody tečou do Vltavy. Tento stav bude trvat delší dobu. Protože nečistoty z kanalizace budou zhoršovat kvalitu vody ve Vltavě, je nezbytné, aby lidé napojení na centrální čistírnu odpadních vod nevypouštěli do kanalizace tyto látky: chemické látky, zbytky potravin, fritovací a jiné oleje a veškeré mastné vody.

Dobrovolníci, kteří odjíždí do míst postižených povodněmi pomáhat lidem, by měli být už před odjezdem očkování. Vakcína proti žloutence typ A začíná chránit člověka až po dvou týdnech. Žádat o očkování až na místě proto nemá význam. Riziko nákazy žloutenkou A je podle hygieniků v Česku velmi malé, zvláště když člověk dodržuje hygienická pravidla: pije jen nezávadnou vodu, jí nezávadné potraviny a nekouří při odklizovacích pracích, protože by se dotýkal cigarety znečištěnýma rukama.

Nejdůležitější silniční spojení z Drážďan do Prahy je dlouhodobě přerušeno. Jak oznámilo saské ministerstvo hospodářství, velká voda vážně poškodila silnici B 170 přes hraniční přechod Cínovec a ta zůstane uzavřena až do konce roku. Vzhledem k tomu, že je přerušeno i vlakové spojení mezi Drážďanami a Prahou, zastavila se přeprava nákladních automobilů po železnici. Zejména kamiónová doprava tak mezi Českou republikou a Saskem bude v nejbližších týdnech a měsících velmi komplikovaná.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme