Plaga: Pokud zpřísněná opatření nezafungují, první stupeň ZŠ se nemusí začátkem listopadu otevřít

První stupeň základních škol se 2. listopadu otevřít nemusí, řekl v úterý v České televizi ministr školství Robert Plaga (ANO). Zůstane zavřený, pokud nynější opatření proti šíření koronaviru nepomohou a nakažených bude dál výrazně přibývat, vyplývá z ministrova vyjádření. Šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) přitom v úterý večer v televizním projevu řekl, že návrat dětí z prvního stupně do škol bude 2. listopadu bez dalších podmínek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud do 2. listopadu neklesne reprodukční číslo, první stupeň se podle Plagy do škol nevrátí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Plaga uvedl, že středeční zpřísnění opatření proti koronaviru, k nimž patří také uzavření škol s výjimkou mateřských a speciálních, by mělo snížit reprodukční číslo ukazující, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného.

Kraje hledají náhradu za uzavření prvních stupňů. Pro děti zdravotníků či hasičů otevřou desítky škol

Číst článek

Nyní je reprodukční číslo na hodnotě 1,5, a pokud podle Plagy do 2. listopadu neklesne, první stupeň se neotevře. Bude totiž muset nastat lockdown, tedy zásadní omezení života lidí i ekonomiky kvůli epidemii, zdůraznil ministr.

Pokud zůstane reprodukční číslo, tak to je obrovská katastrofa a nebudeme se vůbec bavit o návratu dětí do škol, řekl Plaga.

První stupeň základních škol se naopak 2. listopadu otevře, pokud opatření zafungují a reprodukční číslo se sníží zhruba k hodnotě jedna, upřesnil. Ostatní školy by se podle něj měly vrátit do provozu, pokud se reprodukční číslo koronaviru dostane na 0,8.

Ministr upozornil, že mluví o hypotetické situaci, tedy když nezafungují žádná ze zpřísněných opatření. „Všichni se prosím snažme, abychom to reprodukční číslo snížili,“ apeloval. „A když se sníží, děti se do škol vrátí.“

Distanční výuka

Otevření prvního stupně základních škol 2. listopadu přislíbil v úterý po jednání vlády také premiér Andrej Babiš (ANO). Na tiskové konferenci uvedl, že Prymula na zasedání kabinetu potvrdil, že první stupeň se otevře v pondělí 2. listopadu.

Na distanční výuku musejí školy přejít od středy, potrvá zatím do konce příštího týdne a pak budou následovat celotýdenní podzimní prázdniny. Otevřené vedle mateřských a speciálních škol zůstanou také základní školy pro děti policistů, záchranářů nebo pracovníků sociálních služeb. Určily je v úterý kraje, aby v práci mohli zůstat lidé v profesích potřebných pro zvládnutí epidemie.

VIDEO: Prymula připustil, že v létě nebyl dostatečně důrazný. ‚Čekají nás tři složité a neveselé týdny,‘ řekl

Číst článek

Prymula v úterý nutnost zavřít školy vysvětloval tím, že se tam nakazilo 4500 pedagogů a žáci a studenti tvoří 16 procent všech infikovaných. V poslední době děti ze škol podle epidemiologů přenášejí nákazu zejména do svých rodin.

Od středy budou v Česku jako opatření proti koronaviru zavřené také restaurace, bary a kluby, pokrmy si budou moci lidé koupit ve výdejových okéncích. Shromažďovat se lidé budou moci maximálně v počtu šesti. Nebudou rovněž smět pít alkohol na veřejně přístupných místech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme