Vládní opatření jsou protirodinná, upozorňuje zpráva Social Watch

Nezaměstnanost na deseti procentech, protirodinná politika vlády, špatné postavení žen ve společnosti a další negativní jevy vyčítá vládě koalice Social Watch. V nové zprávě o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost žen v České republice za rok 2011 uvádí nepříliš lichotivá fakta. Proklamuje, že současná vládní politika především negativně ovlivňuje postavení žen v naší společnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto)

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kritici zdejší vládě vytýkají, že se dost nesnaží stimulovat hospodářský růst a že spíš dusí ekonomiku zvyšováním daní a úspornými kroky. Na jejich dopad upozorňuje i koalice Social Watch. Podle její zprávy se Česká republika ‚řítí do smrtící spirály‘.

„Nejedná se o nějaký emocionálně vypjatý termín, ale skutečně jde o odborný termín, který popisuje situaci, kdy fiskální restrikce je natolik silná, že dusí domácí poptávku tak, že není schopná generovat další inkasa, třeba u DPH, jak se očekává. Následují další škrty. A už jsme ve smrtící spirále směrem dolů,“ vysvětluje ekonomka Ilona Švihlíková, analytička mezinárodní sítě Social Watch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ‚smrtící spirále‘, do které se údajně Česká republika řítí, mluvila na Radiožurnálu Ilona Švihlíková, ekonom analytička mezinárodní sítě Social Watch

„Základní chyba spočívá v prioritách vlády. V tom, že považuje fiskální konsolidaci za jediný cíl, který nechápe v kontextu ostatního ekonomického a sociálního vývoje. Neuvědomuje si, nebo možná nechce uvědomit, že v této podobě nás fiskální konsolidace vede do smrtící spirály a dlouhodobě ignoruje obrovské výpadky na straně příjmů. Místo toho se koncentruje na výdaje, které pak samozřejmě vedou i ke zhoršující se sociální situaci, ať už u rodin, které pečují o osobu závislou, a velmi silně u seniorů,“ upozorňuje Švihlíková.

„Jedná se například o změny, které byly provedeny ve vyplácení dávek, jako je například rodičovský příspěvek nebo příspěvek pro hendikepované děti. Došlo k omezení nejčastějšího příspěvku ve tříleté variantě, kde rodiče přicházejí celkem až o 16 tisíc korun,“ říká Marcela Adamusová z Fóra 50 %, která má na starost právě genderovou problematiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zprávě koalice Social Watch mluvila na Rádiu Česko Marcela Adamusová z Fóra 50 %, která má na starosti genderovou problematiku

„Dále byl například zakázán souběh rodičovského příspěvku a příspěvku pro hendikepované děti. Zhoršuje to situaci rodin s postiženými dětmi,“ upozorňuje Adamusová.

Poukazuje také na nedostatek míst v mateřských školkách, což znemožňuje rodičům návrat do práce, nedostatek polovičních či částečných pracovních úvazků:

„Není to forma práce, která by byla v České republice nějak systematicky podporována. Není jednoduché takovou pozici najít.“

Situaci rodin podle Adamusové zhoršuje i nárůst nepřímých daní, nárůst DPH, což zvyšuje ceny potravin a léků, což dopadá na rodiny s dětmi, ale i na seniory.

Vláda ovšem argumentuje tím, že se snaží udržet rozpočtovou stabilitu, protože kdyby to nedělala, tak by musela přijmout tak tvrdé škrty sociálních dávek, jako například vláda řecká nebo španělská, tedy drastické snižování důchodů, mateřské.

To ale Adamusová odmítá s tím, že Česká republika na tom není tak špatně jako Řecko: „Pokud se na jedné straně budou škrtat rodičovské příspěvky, je třeba, aby se na straně druhé podporovala možnost, aby ženy chodily do zaměstnání, je potřeba podporovat částečné úvazky, vznik míst ve školkách. To se ale neděje.“

Adamusová by vládu alespoň trochu pochválila za to, že oproti minulé monitorovací zprávě narostl mírně počet žen na politických pozicích. Ovšem nejde o žádnou systematickou činnost ze strany vlády či politických stran. Lidé ženy volili pomocí preferenčních hlasů.

Zuzana Filípková, Veronika Sedláčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme