‚Ještě to vydržme, prosinec ukázal, že je brzy.‘ Blížíme se rozvolňování opatření? Podle odborníků ne

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl další rozvolňování opatření, jeho vláda ale otevřela některé obchody, ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO) plánuje zprovoznit skiareály a studenti závěrečných ročníků základních a středních škol se nově budou moci vrátit do lavic i v pátém stupni opatření. Blížíme se momentu, kdy budeme moci otevřít ekonomiku a začít rozvolňovat? Server iROZHLAS.cz se zeptal čtyř expertů.

ANKETA Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nevidím důvod otevírat skiareály, stejně jako třeba fitness centra,“ vyjádřil se pro redakci virolog Pavel Plevka | Foto: Marek Podhora | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Skóre PES se sice snižuje, čísla nakažených jsou ale stále vysoká. I k tomu přihlíží virolog Pavel Plevka, podle kterého se době rozvolňování ještě neblížíme.

Máme připravené uvolnění pro skiareály, říká vicepremiér Havlíček. Chce využít rakouský model

Číst článek

„Měli bychom počkat do momentu, kdy počty infikovaných klesnou pod tři tisíce pozitivních potvrzených infekcí za den,“ odpověděl v anketě serveru iROZHLAS.cz. Stejný údaj, tedy 3000 nově pozitivních, použil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), podle kterého tak rozvolněné přijde nejdříve v polovině února

Epidemiolog a člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření Jan Kynčl zdůrazňuje, že otevření skiareálů a další kroky nemusí vést k většímu riziku nákazy. „Pokud jsou správně nastaveny podmínky,“ míní. 

„Rozumím tomu, že je třeba otevřít obchod s dětským oblečením. Nevidím ale důvod otevírat skiareály, stejně jako třeba fitness centra,“ vyjádřil se pro redakci virolog Pavel Plevka.

Celé odpovědi odborníků si přečtěte v anketě.

Otázka: Blížíme se momentu, kdy bude možné rozvolňovat vládní opatření proti šíření covidu-19? 

Ivan Hirsch
virolog

Virolog Ivan Hirsch | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Teď se na situaci dívám relativně pesimisticky. Nejsem vůbec přítelem zavírání společnosti, osobně mně to vadí, jako asi většině lidí. Teď ale není na rozvolňování dobrá doba. Začínají se objevovat nové mutace. V médiích se stále skloňuje ta britská, já mám ale dojem, že ty další, tedy brazilská a jihoafrická, jsou ještě podstatně nebezpečnější.

Slyšel jsem mezi odborníky, že by se mohly otevřít skiareály. To je třeba na uváženou, ale nejsem si tím také jistý. Teď opravdu není na rozvolňování čas.

A jestli se rozvolňování blížíme? Mohli bychom se tam blížit vakcinací.

Petr Pazdiora
epidemiolog

Plzeňský krajský epidemiolog Petr Pazdiora | Foto: Martin Polívka / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Současná epidemiologická situace je stále velmi vážná. Rychlé rozvolňování není určitě namístě.

Pavel Plevka
virolog

Virolog Výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity Pavel Plevka | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Ještě bychom měli vydržet. Situace se teď zlepšuje teprve týden. Měli bychom s rozvolňováním počkat do momentu, kdy počty infikovaných klesnou pod tři tisíce pozitivních potvrzených infekcí denně.

Rozumím tomu, že je třeba otevřít obchod s dětským oblečením. Nevidím ale důvod otevírat skiareály, stejně jako třeba fitness centra.

Kdybychom začali rozvolňovat v oblasti zábavy, tak to zase jen oddálí tu chvíli, kdy se epidemie dostane pod kontrolu.

Jan Kynčl
epidemiolog, člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření

Jan Kynčl (vlevo) | Zdroj: Profimedia

Otevření některých obchodů a skiareálů jsou velmi minoritní opatření. Při mnoha z nich riziko neroste, pokud jsou správně nastaveny podmínky, tam jde spíše o určité korekce.

K rozvolňování se přiblížíme ve chvíli, kdy to bude zvládat zdravotní systém. V tuto chvíli pro to není oprávnění.

Myslím, že v prosinci jsme si dostatečně vyzkoušeli, že to ještě není ta správná cesta.

Vít Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme