Vládní rada pro záležitosti Romů kritizuje rozhodnutí Kanady zavést víza

Vládní rada pro záležitosti romské komunity kritizovala zavedení víz pro české občany cestující do Kanady jako příliš tvrdé opatření. Podle jejích členů Kanada nevyužila všechny možnosti, jak nárůst počtu zájemců o azyl snížit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Kocáb | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Rada vlády pro romské záležitosti přiznává diskriminaci Romů v Česku. Podle tajemnice Rady Gabriely Hrabaňové je ale řešení dlouhodobé. "Rada si je vědoma, že Romové jsou zasaženi neúměrným sociálním vyloučením, předsudky a diskriminací, řešení těchto problémů vyžaduje dlouhodobý koordinovaný přístup jak na mezinárodní, národní tak i lokální úrovní," řekla Hrabaňová.

Podle ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába není ale chyba jen na straně Česka, extremismus hrozí i Evropě. "Samozřejmě, že rozhodovat podle barvy pleti je nesmysl, žijeme v 21 století a doufám, že ten asociální, rasistický a xenofobní trend, který se u nás ujímá, se nezačne šířit do Evropy," prohlásil Kocáb.

Podle Kocába může nepřímo za zavedení víz také několik lokálních politiků, kteří využili "romskou kartu" ve svůj prospěch. Konkrétně zmínil chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou, radnici ve Slaném, kauzu Matiční ulice v Ústí nad Labem a bývalého vsetínského starostu a někdejšího předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten však svou vinu odmítá a názor ministra jej mrzí.

"Ministr Kocáb je také jeden z těch politiků a lidí, kteří o lidských právech jen mluví, vedle Romů nežijí, důsledky jejich způsobu života nemusejí sdílet a také ze své pozice nedělají nic proto, aby se situace změnila," řekl Čunek.

O problematice kanadských víz se diskutovalo i ve středečním Radiofóru.

K tématu si můžete také přečíst:
Kanada od úterý zavádí víza pro Českou republiku
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí
Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz

Igor Maňour, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme