Česko utratilo vládní rezervu. Pět miliard vydalo za zdravotnický materiál, uvedla ministryně Schillerová

Téměř pětimiliardová vládní rozpočtová rezerva na letošní rok byla utracena za zdravotnický materiál určený pro boj s epidemií koronaviru. Ve Sněmovně to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Sněmovna v úterý projednává vládní návrh, který zvyšuje schválený schodek rozpočtu o 160 miliard na 200 miliard korun. Součástí návrhu je i výrazné navýšení rozpočtové rezervy, která slouží jako zdroj pro nepředvídané události.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sněmovna jedná o změně letošního rozpočtu ve stavu legislativní nouze. Letošní schválený rozpočet obsahuje rezervu 4,9 miliardy korun. Vláda chce rezervu navýšit téměř o 60 miliard korun.

Koronavirus má v Česku třetí oběť. Celkem je v zemi 1394 případů nákazy

Číst článek

„Vládní rozpočtová rezerva, která činí asi pět miliard, je dneska už utracená za zdravotnický materiál, to je v pořádku. Za nákupy na roušky, na ochranné oděvy a tak dále,“uvedla ministryně. S odvoláním na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) uvedla, že bude zapotřebí ještě sedm miliard korun na nákup potřebných pomůcek. „Nikdo nepočítal, že bude taková spotřeba,“ dodala.

Ministryně mimo jiné řekla, že do rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí navrhla vložit na nemocenskou deset miliard korun, aby ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) nemusela pokaždé žádat vládu o peníze z rozpočtové rezervy. Největší neznámou je podle ministryně čas. „My nevíme, jak to bude dlouho trvat,“ řekla. „Jsme mírně optimističtí,“ poznamenala.

V reakci na výtky některých opozičních poslanců, že vláda neškrtá v běžných výdajích, odpověděla, že v tuto chvíli neviděla škrty jako rozumné. Připustila však, že tato situace může nastat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme