Vládní schůzka nezměnila odmítavý postoj prezidenta k Lisabonské smlouvě

Prezident Václav Klaus stále není nakloněný ratifikaci Lisabonské smlouvy. Jeho postoj nezměnila ani schůzka s premiérem a ministry zahraničí a pro evropské záležitosti. Na zámku v Lánech mluvili mimo jiné o českém předsednictví a postoji Irska ke klíčovému unijnímu dokumentu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K. Schwarzenberg, A. Vondra, M. Topolánek a V. Klaus

K. Schwarzenberg, A. Vondra, M. Topolánek a V. Klaus | Zdroj: ČTK

"Názory prezidenta a členů vlády, kteří dnes byli přítomni, jsou v otázce budoucnosti lisabonské smlouvy dost podstatně rozdílné," řekl novinářům prezidentův kancléř Jiří Weigl. Dodal, že názor prezidenta na Lisabonskou smlouvu je "dlouhodobý a stálý".

Ratifikaci dokumentu naopak podporuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Parlament by podle něj měl smlouvu po vyjádření Ústavního soudu schválit. "Jsem toho názoru, že bychom to měli udělat," uvedl ministr. Ústavní soud by mohl dát vyjádření k souladu Lisabonské smlouvy s českým právním řádem možná už v září.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra je toho názoru, že bez souhlasu Irska, které v červnu v referendu smlouvu odmítlo, dokument v platnost vstoupit nemůže. Právě ostrovní země je podle něj nyní na tahu. "Irsko musí říct, jakou má představu o řešení této situace. To je důležitější, než se nyní zabývat tím, zda na Irsko vyvíjet nějaký nátlak," podotkl Vondra.

Lisabonská smlouva je náhradou za evropskou ústavu, kterou v roce 2005 v referendech odmítli nejprve Francouzi a vzápětí Nizozemci. Irové svým červnovým rozhodnutím vážně zkomplikovali reformní proces v Evropské unii, neboť Lisabonská smlouva ke své platnosti vyžaduje souhlas všech 27 členských států.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se domnívá, že Irsko bude muset referendum o Lisabonské smlouvě zopakovat. Dnes prohlásil, že to je jediný možný způsob, jak se dostat ze současné krize. Sarkozy má jako představitel předsedající země EU přijet do Irska příští pondělí, aby s tamní vládou hledal řešení, jak následky referenda změnit. Irové v roce 2001 odmítli i smlouvu z Nice, nakonec ji ale v opakovaném referendu schválili o rok později.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme