Vládní strany bojují o moc nad penězi VZP

Vláda volí zbylých deset členů správní rady největší zdravotní pojišťovny VZP. Celkem třicetičlenný rozhodovací orgán operuje ročně se 150 miliardami korun, a každá strana proto usiluje o největší možný počet křesel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Kolem volby vznikl spor, který vyvolala ODS. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v souladu se zaběhnutými pravidly navrhl vládě ke jmenování deset nových členů správní rady. Koaliční ODS však jeho návrh ve vládě nečekaně odmítla.

Důvodem je zřejmě obava z přílišného vlivu TOP 09 na zdravotnictví. Menší pravicová strana má v radě již čtyři poslance, delegované spolu s dalšími šestnácti členy Poslaneckou sněmovnou před měsícem podle poměrného zastoupení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sehnoutka přinesl do vysílání Odpoledního Radiožurnálu aktuální informace o volbě zbylých deseti členů správní rady VZP

ČSSD má dosud v radě šest, ODS pět, TOP 09 čtyři, komunisté tři a Věci veřejné dva členy, vesměs poslance. Návrhy zbylých členů byly dosud vždy na ministrovi zdravotnictví.

Podle některých médií ministr Heger tlaku ustoupil a navrhl jen sedm lidí. Zbylá tři křesla pak měly obsadit další koaliční strany. Výsledné složení ještě vláda neoznámila.

V čele bude opět Šnajdr

Jisté však je, že staronovým šéfem správní rady zůstává bývalý náměstek ministra zdravotnictví a dnes poslanec za ODS Marek Šnajdr. Právě za jeho vedení však správní rada rozhodla anebo měla rozhodnout o několika sporných zakázkách, označovaných za zmanipulované, zkorumpované nebo přinejmenším zbytečné.

Na jednu z nich na jaře upozornil Radiožurnál – šlo o tendr na pomoc při vymáhání dluhů pojišťovny za 430 milionů korun. Zakázku mělo na čtyři roky získat sdružení, ve kterém je třeba advokátní kancelář s podílem bývalého ministra Pavla Němce nebo exekutor Juraj Podkonický.

Všechny větší zakázky včetně zmíněné mají projít jednáním budoucí správní rady.

Částka 150 miliard korun, která činí roční obrat VZP, je pro představu více než desetina státního rozpočtu nebo objem peněz, které můžeme během šesti let získat z Evropské unie na velké dopravní stavby.

Lucie Maňourová, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme