Vládní studie o vlivu radaru na zdraví lidí má podle odborníků nedostatky

Podle zástupců elektrotechnické fakulty Vysokého učení technického v Brně má vládní studie o vlivu radaru na zdravotní stav populace několik zásadních nedostatků. Tamní ústav radioelektroniky požádala o přezkoumání studie Iniciativa pro referendum k americkému radaru v Brdech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

Zástupci vysoké školy zjistili, že vstupní data ve studii nejsou dostatečná pro přesné zjištění zdravotních rizik a že autoři chybně pracují s několika fyzikálními jednotkami. Uvedl to zástupce iniciativy Jan Žižka:

"Tohle je tak pádný důkaz, že pádnější snad tady nikdy nebyl. Vláda předložila studii, kterou podepsal hlavní hygienik. Obyvatelstvo informovala, že studie zaručuje to, že možné umístění základny bude v pořádku a že směrem k obyvatelstvu nehrozí nebezpečí. To je naprostý nesmysl. Vláda vědomě uvádí obyvatelstvo v omyl, protože není možné, aby si toho nikdo nevšiml."

O vyjádření požádal Český rozhlas i vládního koordinátora pro otázku radaru v Brdech Tomáše Klvaňu. Ten v textové zprávě napsal, že je na jednání v zahraničí a že se nebude vyjadřovat k něčemu, co ještě neviděl.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme