Vládními speciály se z Japonska vrátí nejméně 110 Čechů

Na letišti v Tokiu už jsou někteří Češi, kteří se zítra vrátí vládními speciály domů. Letadla večer vyslala do Japonska vláda premiéra Petra Nečase. Na jejich paluby se dohromady vejde asi 130 lidí. Přednost dostaly ženy a děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na tokijském letišti Narita čekají na odlet tisíce lidí | Foto: AFP

Seznam, na kterém české velvyslanectví v Tokiu pracovalo celou noc, čítá podle informací Radiožurnálu minimálně 110 pasažérů.

Jsou mezi nimi i členové České filharmonie, kteří vyrazili 6. března do Japonska na tradiční zájezd. Po pátečním zemětřesení a následné vlně tsunami ale museli několik plánovaných koncertů zrušit a nyní se snaží dostat domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem odletu z Japonska popsal v Ranním interview Radiožurnálu předseda umělecké rady České filharmonie Jaroslav Pondělíček

„Je tady sousta lidí, obrovské fronty, takže to není nic povzbudivého, ale jinak celkem vše probíhá disciplinovaně, žádný zmatek, žádná panika,“ popsal Radiožurnálu situaci na tokijském letišti předseda umělecké rady České filharmonie Jaroslav Pondělíček.

V nejbližších hodinách podle něj odletí 41 členů filharmonie, především žen. Ostatní jsou dosud ve městě Kanazawa v západním Japonsku a letět by měli zítra nebo pozítří. „Kam pro ně letadlo přiletí, jestli sem do Tokia, nebo přímo tam, to ještě není jasné,“ dodal Pondělíček.

Ujistil, že všichni členové orchestru jsou v pořádku, zažívají prý spíše psychický nápor. „Ne každý to snáší stejným způsobem. Jsou tady i takové názory, že bychom tady měli zůstat a dva koncerty ještě odehrát, ale nejistota tady přece jenom je. Úleva s odletem není úplně dokonalá, protože vidíme v televizi, co se v Japonsku děje, a je nám těch lidí strašně líto,“ podotkl.

Premiér Petr Nečas včera oznámil, že bude-li nutné přepravit větší počet lidí, než umožní kapacita obou vypravených strojů typu Airbus A319, vyšle Česká republika letadla do Japonska opět. Humanitární pomoc vládní speciály nevezou. Japonsko sice dnes požádalo Evropskou unii o pomoc, ale ta se teprve připravuje.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme