Vládnout můžeme i bez důvěry, tvrdí Rusnok. Ústavní právník nesouhlasí

Podle ústavy můžeme vládnout bez důvěry jako Topolánek. To řekl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz premiér Jiří Rusnok. Naráží tak na situaci, kdy Topolánkova vláda fungovala čtyři a půl měsíce bez důvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok byl 25. června na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem jmenován premiérem | Foto: Filip Jandourek

Jiří Rusnok pro server Aktuálně.cz řekl, že je podle ústavních zvyklostí možné vládnout v demisi třeba i čtyři měsíce. Argumentuje tím, že to tak bylo i za Topolánkovy vlády.

„Taková ústavní zvyklost rozhodně neexistuje. To, co se dělo v době sestavování vlády po volbách v roce 2006, nemůže založit žádnou ústavní zvyklost,“ konstatuje ústavní právník Jan Vintr a pokračuje:

„Navíc tam pro odklady byl určitý důvod, protože většinu času vlastně sestavoval premiér Topolánek tu druhou vládu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusnokovo prohlášení komentoval ústavní právník Jan Vintr a ohlasy politiků shrnul Martin Karlík

Navíc podle Vintra délka Rusnokovy vlády nezáleží na něm samotném. O tom, kdo bude pověřen sestavením vlády, rozhodne prezident.

Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové z ODS nelze Topolánkův kabinet srovnávat s tím Rusnokovým. Protože v Topolánkově vládě byli lidé, které vybrali voliči ve volbách.

„Přestože Mirek Topolánek nezískal v tom prvním pokusu většinu v poslanecké sněmovně, tak tam byl pořád ten pat 100 na 100, ale celá vláda byla vygenerována ze sněmovny,“ uvádí Miroslava Němcová a pokračuje:

„Tohle je podstatný rozdíl a myslím, že taková vláda, který neprošla volbami, nemá důvěru sněmovny, si nemá zahrávat s tím, že bude dlouhodobě vládnout i bez této důvěry.“

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg přirovnal takovou Rusnokovu vládu bez důvěry k autoritářskému režimu.

Podle Milana Štěcha z ČSSD je proti ústavním zvyklostem jak vláda bez důvěry, tak případný návrat koalice ODS, TOP 09 a LIDEM.

„Jediným řešením, které vidím, jsou předčasné volby,“ tvrdí Milan Štěch.

Podle poslance strany LIDEM Jiřího Runsoka, tedy jmenovce premiéra, není situace ideálním stavem, pokud „bychom měli mít vládu, která nemá důvěru a dále by pokračovala ať už v čistkách, které provádí, nebo v další práci, kterou chce dělat dál.“

Martin Karlík, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme