Vládu čeká debata o podmínkách zaměstnávání akademiků

Vládu čeká debata o tom, zda podmínky zaměstnávání akademiků na dobu určitou mají zůstat zachovány, jak to chce senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

Pokud jeho návrh schválen nebude, vysoká škola bude moci od příštího roku zaměstnat akademické pracovníky, kteří pro ni pracovali čtyři až deset let, jen na dobu neurčitou. Ve sněmovně to prosadila ČSSD.

Vláda o případné změně definitivně nerozhodne, její stanovisko bude pouze doporučením pro projednávání senátní úpravy ve sněmovně. Ministerstva práce a sociálních věcí i školství senátní novelu podpořila. Akademičtí pracovníci mohou být nyní zaměstnáváni vysokou školou na dobu určitou.

Od příštího roku by mohly školy na návrh poslance ČSSD Ivana Ohlídala tyto smlouvy uzavírat maximálně na deset let, přičemž akademici by měli smlouvu nejméně na dva roky. Po deseti letech by mohla mít škola s akademikem smlouvu jen na dobu neurčitou.

Tato novela je podle autorů novely, zejména senátorů z ODS, v rozporu s projektovým, časově omezeným, financováním výzkumu a vývoje na vysokých školách.

Klára Bílá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme