Vládu čeká spor o zvýšení životního minima

Dnešní zasedání kabinetu bude zřejmě bouřlivé. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach totiž chce předložit návrh na zvýšení minimální mzdy a životního minima od nového roku. Státní kasu by to přišlo nejméně na půldruhou miliardu korun navíc. Kde tyto peníze vzít, ale Škromach zatím přesně neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie a Kramářova vila | Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. "Zařídíme se podle toho, jak rozhodne vláda. Je důležité upozornit, že se jedná o mandatorní výdaj, a v případě, že ho vláda schválí, tak předpokládáme, že také rozhodne o tom, odkud se peníze na zvýšení životního minima vezmou."

Vládní koalice se ale přitom nedávno zavázala, že mimo jiné právě i na sociálních dávkách ušetří - celkem mají úspory v příštích třech letech dělat 70 miliard korun. Právě proto je proti Škromachovu záměru nejen ministr financí Bohuslav Sobotka, ale i koaliční partneři.

"Já vycházím z koaliční dohody, která byla uzavřena; křesťanští demokraté dodržují koaliční dohody. To znamená, valorizace životního minima měla být o rok odložena a zatím se nestalo nic, co by mělo způsobit porušení této dohody," řekl Radiožurnálu předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Na nedávné koaliční dohody se odvolává i šéf Unie Svobody Pavel Němec. "Já si vykládám, že jsme se dohodli na tom, že zákon o zmrazení životního minima budeme dál projednávat v Poslanecké sněmovně, a tím pádem není třeba v tuto chvíli přijímat vládní nařízení o zvýšení životního minima, že by to byl krok protichůdný."

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme