Vládu oživily dvě nové tváře, Karolína Peake a Pavel Dobeš

Vláda Petra Nečase má dva nové ministry. Prezident Václav Klaus jmenoval místopředsedkyni Věcí veřejných Karolínu Peake vicepremiérkou. Vést bude legislativní radu vlády. Ministrem dopravy prezident jmenoval pražského manažera VV Pavla Dobeše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas s novými ministry, Karolínou Peake a Pavlem Dobešem | Foto: ČTK

Prezident Václav Klaus doufá, že tohle jmenování je na delší dobu poslední. „Věřím, že to posílí stabilitu vlády, že do nelehké druhé poloviny roku 2011 vláda vstoupí posílena, doufám, že také do jisté míry sjednocena a přeji panu předsedovi vlády, aby to na jistou dobu byla změna ve vládě poslední,“ řekl prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Petr Moos z dopravní fakulty ČVUT v poledních Ozvěnách dne

Podle politologa a komentátora Bohumila Doležala je ale strašně malá naděje na to, že by se tato vláda, i přes podepsání dodatku ke koaliční smlouvě, stabilizovala. „Každá strana je trochu jiná. Hlavně Věci veřejné chtějí dosáhnout upevnění mocenských pozic. A vidí své koaliční partnery jako oponenty,“ poznamenal Doležal.

Premiér Petr Nečas uvedl na úřadu vlády Karolínu Peake do funkce vicepremiérky, předsedkyně legislativní rady vlády a také předsedkyně vládního výboru pro koordinaci boje proti korupci. Peake se také stane členkou bezpečnostní rady státu a bude mít na starosti celou legislativu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka serveru Česká pozice Kateřina Menzelová a politolog a komentátor Bohumil Doležal v pořadu Stalo se dnes.

Předseda vlády věří, že Peake bude pro jeho kabinet přínosem. Nová vicepremiérka řekla, že v její gesci bude plnění vládní protikorupční strategie. Do funkce předsedkyně legislativní rady vlády by ji vláda měla oficiálně jmenovat 13. července.

„Doufám, že bude dál fungovat komunikace mezi ministerstvem spravedlnosti a legislativní radou vlády a parlamentním ústavně-právním výborem tak, aby to bylo ku prospěchu kvality legislativy. Jsem velmi ráda, že budu moci předsedat výboru vlády pro boj s korupcí, že plnění vládní protikorupční strategie bude v mé gesci,“ řekla Peake.

Druhý nejmladší ministr v historii

Premiér Nečas pak uvedl do funkce i nového šéfa ministerstva dopravy, devětadvacetiletého Pavla Dobeše. Druhý nejmladší ministr v historii české vlády zatím nechtěl své priority v resortu konkretizovat. Vše prý bude záležet na penězích, které jeho úřad ze státního rozpočtu příští rok dostane.

„První důležitá věc bude diskuse o tom, jaký bude rozpočtový rámec roku 2012. To je věc, která bude zásadně ovlivňovat to, jaké budou priority,“ řekl Pavel Dobeš.

Nový ministr dopravy Pavel Dobeš | Foto: ČTK

S tím souhlasí i bývalý ministr dopravy a současný poslanec za ODS Petr Bendl: „Stojí před námi diskuze na téma rozpočtu dopravní státní infrastruktury na příští rok a čerpání peněz na infrastrukturu v letošním roce. Také nás čeká projednávání legislativy, která by měla vést ke zlevnění investic. Řešit se bude také to, jakou cestou se vydat u mýtného.“

A že boj o peníze budou alfou i omegou nového ministra, věří i dopravní expert a nezařazený poslanec Stanislav Huml. „Je potřeba také začít silnice opravovat, nejen stále budovat nové a nové. A samozřejmě je nutné, abychom byli schopni vyčerpat peníze z operačního programu Doprava, jinak o ně přijdeme,“ nastínil Huml.

Galileo a aeroholding

Nový ministr má podle Nečase k vedení resortu potřebné znalosti. Sám Dobeš připomněl, že tři roky působil v Bruselu jako vyjednavač ohledně agentury Galileo a je členem dozorčí rady českého aeroholdingu, takže má zkušenosti i s leteckou přepravou.

„K dobru mu budou kontakty, které má v Bruselu, ale velkým handicapem bude to, že nebyl manažerem a nikdy neřídil tak velkou agendu,“ poznamenala redaktorka serveru Česká pozice Kateřina Menzelová.

Podle profesora Petra Moose z dopravní fakulty ČVUT bude prvořadým úkolem nového ministra podstatně zvýšit kvalitu naší dopravní infrastruktury. „Ministr se určitě bude zabývat elektronickým mýtem a telematikou, problematikou železniční dopravy a je potřeba také udržet financování z evropských fondů,“ zdůraznil Moos.

Skutečnost, že během jednoho roku nastupuje už třetí ministr považuje Moos za velmi negativní. Financování dopravy se má podle něj provádět s dlouhodobým časovým horizontem.

„Vezměte si, jaký čas sebere projektování a výstavba dopravní infrastruktury a časté změny tomu nesvědčí. Česká republika v tomto ohledu strádá. Přál bych proto novému ministrovi, aby měl čas a prostor a mohl zanedbané věci napravit,“ uvedl Moos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček připomněl, že se jméno Pavla Dobeše objevilo v jedné z nahrávek, které kolovaly v médiích, vedle známého poslance VV Michala Babáka. Právě tito dva pánové prý mají nejvíc na starosti financování strany.

„Má se za to, že je Pavel Dobeš velmi blízkým člověkem Víta Bárty, který je sice jen řadovým poslancem, ale stále si ve VV zachovává velký vliv,“ řekl Nováček.

Igor Maňour, Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Zbyněk Zykmund, Jan Richter, ak, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme