Vlak RegioJetu projel v Pardubicích návěstidlo stůj, zjistila Drážní inspekce. Kdo je na vině, vyšetřuje

Při vyšetřování srážky vlaků v Pardubicích Drážní inspekce zjistila, že vlak společnosti RegioJet minul návěstidlo, které zakazovalo jízdu. Kvůli tomu následně vjel do trati, ve které byl postavený nákladní vlak. Informaci přinesl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Martin Drápal. Jestli šlo o lidskou chybu, technickou závadu či kombinaci obojího, zatím jasné není.

Aktualizováno Pardubice (Aktualizováno: 12:08 6. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé vagony srážka úplně zdeformovala

Některé vagony srážka úplně zdeformovala | Zdroj: Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje

„Konkrétní závěry není možné předjímat. Drážní inspekce se rovněž zabývá okolnostmi dané mimořádné události a přispívajícími faktory, proto si její šetření vyžádá několik měsíců. Následně bude závěrečná zpráva zveřejněna na webu inspekce,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal. Podle dřívějších vyjádření šetří na místě okolnosti nehody osm inspektorů.

Systém ETCS, který dokáže mimo jiné zabránit jízdě vlaků na červenou, je v nedávno zrekonstruovaném pardubickém železničním uzlu nainstalovaný, zatím ale není aktivní. Do provozu by měl být uveden na podzim, uvedla Správa železnic. Jde podle ní o zcela standardní postup a zabezpečení provozu.

V Pardubicích v době nehody nefungovalo žádné zabezpečovací zařízení. ‚Analyzujeme to,‘ říká ministr

Číst článek

Nehoda se stala ve středu večer těsně před 23. hodinou u nově vybudované stanice Pardubice-centrum. Nočním expresem do Košic cestovalo podle hasičů kolem 380 lidí. V důsledku srážky oba vlaky vykolejily. Po srážce nemocnice přijaly 27 lidí. V nemocnici v Pardubicích jich skončilo 18, v Chrudimi tři a v Hradci Králové šest. Některé pacienty už pardubická nemocnice propustila. Hospitalizovaných je tam aktuálně šest lidí.

Společnost RegioJet je připravena odškodnit cestující bez ohledu na to, kdo nehodu způsobil. Uvedl to v rozhovoru pro Radiožurnál a iROZHLAS.cz majitel RegioJetu Radim Jančura.

„Cestující mají nárok na jakoukoliv náhradu škody, pokud jim vznikla. Samozřejmě se to týká především příbuzných zemřelých, také bolestné a ztráta mzdy těch, co jsou v nemocnici,“ řekl.

Z místa nehody už jsou odtažené vagony, které jsou v pořádku, a intenzivně se pracuje na odstranění i poškozených částí soupravy, řekl kolem osmé ranní Radiožurnálu mluvčí Správy železnic Martin Kavka. Po osmé hodině by podle něj také měla být zprovozněna alespoň jedna kolej ve směru na Brno. Okolo poledne byl povolen průjezd rychlostí 30 km/h. 

Cestujícím z vlaku i zraněným pomáhá psycholog. Správa železnic na sociální síti X informovala, že byla zřízena informační linka pro veřejnost +420 950 570 805. 

mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme