Vlak s palivem pro Temelín je už v cíli své cesty

Přísně střežený vlak s jaderným palivem pro jihočeskou elektrárnu už dorazil bez problémů do Temelína. Transport vyjel v úterý před polednem ze severopolského přístavu Štětín. Vlak celou cestu provázela mimořádná bezpečnostní opatření, včetně doprovodného policejního vrtulníku. Jeho přesná trasa byla utajována.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderný transport | Foto: František Hešík

Transport měl stejná bezpečnostní opatření jaká provázela cestu vlaku s palivem už letos v dubnu. Také přes Polsko projel bez problémů a protestů polských ekologických aktivistů, které zpráva o přesunu paliva ze štětínského přístavu překvapila.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Petrose Martakidise měl vlak s jádrem krátkou zastávku na hlavním nádraží v Jihlavě, kde na jeho bezpečnost dohlížela policejní hlídka. Bližší informace ale policejní mluvčí odmítla sdělit s tím, že přeprava jaderného paliva podléhá režimu utajení. O půjezdu vlaku z tohoto důvodu nebyly ani tentokrát informovány místní samosprávy - šéf bezpečnostní komise kraje Vysočina Pavel Maslák to ale pokládá za pochopitelné. Mluvčí jihočeské elektrárny Milan Nebesář Radiožurnálu řekl, že informace o transportu získávají pouze lidé, kteří mají přístup k utajovaným skutečnostem. V samotném Temelíně je to podle něj úzká skupina pracovníků, kteří se zabývají jaderným palivem. "Pak je to samozřejmě okruh lidí, pracujících na železnici, někdo od policie a od dalších složek státní správy."

Petros Martakidis, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme