Vlak svobody připomíná exodus východních Němců na Západ

Před dvaceti lety utekly z Prahy do západního Německa tisíce východních Němců. Odjeli ve speciálních vlacích. Tuto událost, která velkou měrou přispěla k pádu Berlínské zdi, dnes připomene "Vlak svobody".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rychlík

rychlík | Foto: Alena Palečková

Historický vlak s pěti vagony pojede po stejné trase jako před dvaceti lety. Z Prahy vyrazí do Drážďan, Freibergu, Chemnitz a nakonec do západoněmeckého Hofu.

Důvod, proč vlak tenkrát nejel z Prahy přímo na Západ, spočívá v tom, že si východoněmečtí soudruzi přáli, aby jejich občané emigrovali z NDR, nikoli z Československa.

Mírumilovná cesta to v žádném případě nebyla, na nádražích demonstrovaly tisíce lidí a docházelo i ke střetům s policií.

Organizátor Vlaku svobody Mirko Sennewald z drážďanského spolku Kulturaktiv se nechal slyšet, že v žádném případě nechtějí vypravovat další uprchlický vlak.

Proto v pěti vagonech budou kromě několika pamětníků také umělci, hudebníci a k vidění i několik výstav. Ve vlaku budou také zástupci generace mladých lidí, kteří se narodili v roce 89.

Nejde jen o vzpomínání, ale i o zamyšlení nad tím, co dvacet let svobody přineslo.

Milan Kopp, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme