Z Prahy na kladenské šrotiště. ‚Žabotlamy‘ mají za sebou poslední jízdu

Z Prahy ve sředu naposledy vyjely vlakové soupravy řady 451. Deset takzvaných žabotlamů (nebo pantografů) bylo odvezeno lokomotivou řady 750, zvanou brejlovec, z Prahy na šrotiště v Kladně.

Praha / Hostivice / Kladno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze žabotlamy projížděly trasu přes pražské hlavní nádraží a Vysočany, dále pokračovaly na Libeň a Smíchov a poté ven z hlavního města přes takzvaný Pražský Semmering, tedy po dvou viaduktech Prokopským údolím, kudy nikdy pravidelně nejezdily.

Po 13. hodině asi 200metrová souprava dorazila do Hostivic a svou jízdu zakončila v Kladně. Rozklad soupravy pak zajistí kladenský Kovošrot.

Poslední exempláře řady 451 zůstanou v Národním technickém muzeu v Chomutově a také v Šumperku pro takzvané nostalgické jízdy.

Žabotlamy vznikly v 60. letech 20. století. Svou dobu předběhly mimo jiné tím, že byly nízkopodlažní. A na sedačkách nechyběly ani omyvatelné potahy, řekl Radiožurnálu technik Zdeněk Bjaček.

České dráhy vyřadily tyto vlaky loni v létě po téměř 54 letech. V pravidelném provozu vyjely naposled 10. srpna 2018.

Vojtěch Šrámek, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme