Na železnici se letos stalo už sedm smrtelných nehod, střet u Černožic je nejtragičtější za 15 let

O víkendu zemřelo při srážkách vlaků a aut pět lidí. Dva dospělí a dvě děti z osobního vozu nepřežili nedělní střet se spěšným vlakem v Černožicích na Královéhradecku. Nehoda je nejtragičtější kolizí na železničním přejezdu bezmála za 15 let. Jedna žena zahynula a dalších sedm lidí se zranilo při sobotní nehodě u Příčiny na Rakovnicku. V obou případech se nehody staly na přejezdech se světelnou signalizací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V neděli před 15.00 se střetl spěšný vlak jedoucí z Trutnova do Hradce Králové s osobním autem, hasiči evakuovali cestující vlaku. (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Další víkendovou obětí na železnici je člověk, kterého v neděli odpoledne srazil vlak na koridoru v Mohelnici na Šumpersku.

Při střetu vlaku s autem zemřeli na východě Čech čtyři lidé. Souprava vůz tlačila 300 metrů

Číst článek

S mnohačetnými zraněními vyvázl ze sobotní srážky s rychlíkem pendolino zhruba třicetiletý muž, který se pohyboval v železničním tunelu nedaleko Hlavního nádraží v Praze.

Bez zranění skončil incident, při němž nákladní vlak v sobotu časně ráno projel v Rynolticích na Liberecku návěstidlo Stůj a vjel na kolej, po níž se v opačném směru blížil rychlík. Chybu strojvůdce zaznamenala obsluha dráhy, postavila protijedoucímu vlaku návěstidlo stůj, a zabránila tak srážce obou vlaků. Na návěstidle vznikla škoda zhruba 10 000 korun.

V Černožicích nedaleko Jaroměře se v neděli před 15.00 střetl spěšný vlak jedoucí z Trutnova do Hradce Králové s osobním autem, které tlačil přibližně 300 metrů.

Osádka vozu zemřela na místě nehody, auto vlak zcela zdemoloval. Provoz na železniční trati byl zastaven, mezi Hradcem Králové a Jaroměří jezdily náhradní autobusy. Ve vlaku cestovalo několik desítek lidí, nikomu se nic nestalo, hasiči je evakuovali.

Nepozornost na přejezdu

Další víkendová smrtelná nehoda na přejezdu se stala v sobotu odpoledne ve Středočeském kraji na regionální trati u obce Příčina. Řidič dodávky zřejmě nerespektoval výstražné znamení na železničním přejezdu. Srazil se s motorovým vlakem, kterým tou dobou cestovalo šest lidí včetně strojvůdce. Žena, která jela v autě, zemřela.

Dva lidé - jeden z auta a druhý z vlaku - skončili s vážnými zraněními v nemocnicích v Plzni a Praze. Další žena a jedno dítě se zranily středně těžce, další tři lidé lehce. Řidič dodávky vyvázl s lehkým zraněním, strojvedoucí vlaku bez zranění.

Trať na Rakovnicku je po nehodě opět v provozu. Havarovaný vlak vrátil na koleje speciální jeřáb

Číst článek

Při nehodě vznikla škoda 5,16 milionu korun, z toho pět milionů na vagonu, na dodávce 150 000 korun a na železniční trati odhadem 10 000 korun.

Provoz na železniční trati mezi Lubnou a Zavidovem na Rakovnicku byl obnoven v neděli ráno před 5.30. Havarovaný vlak, který po nehodě skončil napříč přes koleje a sjel z třímetrového náspu, dostal zpět na koleje speciální jeřáb pomocí několika lan.

Sedm smrtelných nehod

Letos se na železničních přejezdech v Česku stalo už nejméně sedm smrtelných nehod. Začátkem dubna zahynul pacient na přejezdu v Čenkově na Příbramsku při kolizi sanitky s osobním vlakem, v polovině dubna nepřežil řidič auta srážku s vlakem v Lubech u Klatov a 23. dubna zemřel řidič skútr po kolizi s vlakem u obce Holedeček nedaleko Žatce.

Třináctého května zahynula řidička auta při střetu s vlakem na přejezdu u Bílé Třemešné na Trutnovsku a 8. července nepřežila řidička auta srážku s vlakem na přejezdu v Bednárci na Jindřichohradecku.

V historii Česka a Československa se dosud nejtragičtější nehoda na přejezdu stala 21. prosince 1950, kdy se srazil rychlík s autobusem. Tehdy zahynulo 34 lidí, dalších 56 lidí utrpělo zranění. Téměř před 15 lety, v prosinci 2004, se na předměstí Prostějova střetl rychlík s vojenským autem Tatra. Zahynulo pět vojáků a dalších osm lidí bylo zraněno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme