V Brně u hlavního nádraží se srazily dva vlaky. Zraněno bylo nejméně 21 lidí

V Brně na hlavním nádraží se v úterý ráno srazily dva vlaky. Na místě bylo 21 zraněných, řekla policejní mluvčí Petra Hrůzová. Počet se ale ještě může změnit. Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová doplnila, že 13 z nich bylo převezeno do nemocnice. Dodala, že šlo o odřeniny, zhmožděniny, vykloubení a podezření na zlomeniny. Jedna žena zkolabovala po návratu domů zřejmě po prožitém stresu.

Brno (Aktualizováno: 11:05 5. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda se stala po osmé hodině ranní. „Doprava je na nádraží omezena, vlaky na té jedné koleji stojí, nicméně dá se jezdit po vedlejších kolejích. Podle toho, co víme, došlo k nedovolené jízdě osobního vlaku odjíždějícího z Brna do Březové nad Svitavou a poté se srazil s přijíždějícím vlakem od Letovic,“ uvedl Drápal.

Podle něj je na místě několik zraněných. Přesný počet ale zatím nevěděl. Mluvčí Drážní inspekce uvedl, že jeden z vlaků vjel na kolej bez povolení.

15 zraněných je podle policie po srážce dvou osobních vlaků na hlavním nádraží v Brně. Evakuováno 250 cestujících.

09:08 – 05. 03. 2019

7 16

„Jde skutečně o mimořádnou událost. Ošetřili jsme 21 pacientů, z toho třináct jich vyžadovalo transport do nemocnice. Jde o lehčí či středně těžká zranění – pohmožděniny, odřeniny, vykloubeniny i fraktury,“ upřesnila pro Českou televizi mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Všechny vlaky mezi hlavním a židenickým nádražím byly kvůli vyšetřování nehody dočasně odřeknuty.

Jedna z cestujících z vlaku, který se srazil s protijedoucí soupravu na brněnském hlavním nádraží. Zraněných je 21, 13 jich záchranáři převezli většinou s lehkými zraněními do nemocnice jako tuto paní. ⁦@iROZHLAS.cz⁩ ⁦@Radiožurnál⁩ ⁦@Český rozhlas

10:24 – 05. 03. 2019

3 6

Okolnosti nehody společně s Drážní inspekcí vyšetřuje policie. „Dechové zkoušky u obou strojvedoucích byly negativní. Je to ve fázi vyšetřování, příčinu ještě nevíme. Vyšetřujeme to pro podezření z obecného ohrožení,“ řekla v úterý mluvčí policie Petra Hrůzová.

Podle mluvčí Českých drah Vandy Rajnochové nehoda zhruba na hodinu zastavila provoz, od 08.50 se již jezdí v úseku Židenice - hlavní nádraží po jedné traťové koleji. „Provoz je tak částečně obnoven, ukončení je naplánováno zhruba na 12.00. Zrušených či odřeknutých bylo do deseti vlaků, šlo o vlaky regionální trati. Zpoždění je minimální, vlaky buď jezdí na čas, nebo jde o zpoždění v řádu několika minut,“ uvedla mluvčí drah.

Nádraží je přístupné. Záchranáři museli evakuovat z vlaků kolem 250 lidí. Policie uzavřela prostor kolem kolejiště. „Nádraží není uzavřené. Z jednoho vlaku jsme evakuovali 200 lidí a z druhého 50,“ uvedla mluvčí policie Petra Hrůzová.

Incidenty

Jde už o pátý incident, který se na české železnici v posledních týdnech stal. K prvnímu z nich došlo koncem února na Vysočině. Osobní vlak jel téměř šest kilometrů mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím bez strojvůdce. Uvnitř bylo 11 cestujících, kteří se marně snažili vlak zastavit. Nakonec zastavil sám.

Další událost se stala v pátek. Železniční expres z Prahy do Mnichova projel v Ejpovicích za Plzní na červenou a vjel na jinou trať. Strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. V expresu cestovalo 300 cestujících a v osobním vlaku 17. Mimořádná událost se obešla bez zranění.

Po nehodě 2 osobních vlaku v Brně skončilo v péči zzs 21 osob. 250 lidí z vlaků evakuováno. Na místě zasahovaly 3 jednotky hasičů.

09:50 – 05. 03. 2019

2 9

Následoval incident, který se udál v sobotu v Českých Budějovicích, kde se srazily dvě posunovací lokomotivy. Jeden strojvedoucí byl lehce zraněn a škoda přesahuje dva miliony korun.

Poslední nehoda se odehrála v pondělí u Ronova nad Doubravou na Chrudimsku, kde se po poledni srazily dva vlaky – osobní s manipulačním. Podle mluvčího pardubických záchranářů bylo na místě pět zraněných.

Výběr mimořádných událostí na české železnici za poslední týdny

19. února - Osobní vlak jel na Vysočině mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím několik kilometrů bez strojvůdce. Ve vlaku tou dobou bylo 11 cestujících, nikomu se nic nestalo. Případ se vyšetřuje, nejspíš šlo o selhání strojvedoucího, který byl mimo vlak.

22. února - Železniční expres z Prahy do Mnichova projel v Ejpovicích za Plzní na červenou a vjel na jinou trať. Strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Nikomu ze zhruba 320 cestujících se nic nestalo. Provoz na trati z Prahy do Plzně byl zastaven téměř tři hodiny.

23. února - V Českých Budějovicích se srazily dvě posunovací lokomotivy. Ani jedna z nich nevykolejila, jeden strojvedoucí byl lehce zraněn. Škoda přesahuje dva miliony korun. Podle Drážní inspekce nebyla vyloučena technická závada na lokomotivě.

27. února - Ve stanici Havlíčkův Brod se střetl nákladní vlak s lokomotivou. Nehoda zhruba na osm hodin přerušila nebo omezila provoz v úsecích Havlíčkův Brod - Šlapanov a Havlíčkův Brod - Pohled. Dechové zkoušky ukázaly, že strojvedoucí nebyli pod vlivem alkoholu.

28. února - Generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec řekl, že dopravce v souvislosti s incidenty na železnici z předchozího týdne zvýší kontrolu práce strojvedoucích. Podnik zároveň chce zavést kontroly, které by ověřovaly, zda ve volnu místo odpočinku nejezdí pro jiné dopravce.

2. března - V Praze na Smíchově projel ráno rychlík návěstidlo na červenou. Souprava bez cestujících zastavila tři desítky metrů od drezíny s vozíkem. Při události nebyl nikdo zraněn. Pravděpodobnou příčinou bylo podle Drážní inspekce selhání lidského faktoru. Kvůli incidentu byl na tři hodiny zastaven provoz vlaků mezi Hlavním a smíchovským nádražím.

4. března - U Ronova nad Doubravou se po poledni srazil osobní vlak s manipulačním vlakem. Pět lidí bylo zraněno, škoda dosáhla asi 1,55 milionu korun. Podle Drážní inspekce bylo pravděpodobnou příčinou „selhání lidského faktoru“.

5. března - V Brně na hlavním nádraží se dnes ráno srazily dva vlaky. Na místě je několik zraněných. Podle policie je na místě asi 15 zraněných, zranění asi nejsou vážná. Záchranné složky evakuovaly z vlaků 250 lidí.

pj, gaj, Tomáš Kremr, mda, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme