Vlaky jezdí ode dneška podle nových jízdních řádů

České dráhy dnes zavádějí změny v jízdních řádech. V souvislosti s tím některé spoje zaniknou, jiné naopak přibudou. Týden po změnách jízdního řádu upraví České dráhy také jízdné. Na léto zlevní většinu jízdenek. Ceny vrátí na úroveň před prosincovým zdražením. Nejvýrazněji se letní akce projeví při cestování vlakem na regionálních tratích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České Pendolino stálo v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Mezi nové spoje patří například páteční posilové pendolino, které bude jezdit z hlavního města na sever Moravy a do Slezska. Má název SuperCity Sprinter a pojede z Prahy bez zastávek až do Ostravy a dále do Třince. Dosud jezdilo nejdál do Bohumína.

Jeho předností bude hlavně rychlost. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík: " Celá jízdní doba je čtyři hodiny a dvě minuty. Ovšem Pendolino Sprinter ujede vzdálenost Praha-Ostrava v rekordním čase, a to dvě hodiny padesát sedm minut."

Celostátní změny jízdních řádů se dotknou také například některých autobusových linek na Jablonecku. Už nebude jezdit zastávkový autobus z Jablonce nad Nisou přes Turnov a Mladou Boleslav do Prahy. Na této trase zůstává pouze přímý expresní spoj Jablonec - Praha, který pojede častěji.

Důvodem zrušení zastávkového spoje je malá vytíženost. Jako částečná náhrada pro cestující je posílení linek na trase Jablonec - Turnov v pracovní dny.

Za týden po změnách jízdního řádu upraví České dráhy také jízdné. Tentokrát na léto zlevňují. Ceny vrátí na loňskou úroveň. Donutila je k tomu hospodářská krize, kvůli které přišly na regionálních tratích o šest procent cestujících. Protikrizová nabídka platí od 21. června do 22. září. Slevy se podle nich zaměří hlavně na turistické skupiny nebo rodiny.

Levnější jízdenky mají hlavně naplnit ztrátové krajské vlaky. Proto lidé zaplatí míň především za celodenní krajskou jízdenku RegioNet. Ta bude v létě o třetinu levnější. Běžně stojí 150 korun, po 21. červnu za ni lidé zaplatí 99 korun.

Změny budou také u víkendové jízdenky SONE+. "Tuto jízdenku za 150 korun v regionálních vlacích, která běžně platí pouze v sobotu a v neděli, bude možno používat po celé období i v pracovních dnech a ve svátcích," přiblížil Tomáš Čech, vedoucí oddělení cen a prodeje ČD.

Přečtěte si také:
České dráhy dostanou mimořádné peníze na regionální spoje
České dráhy dostaly od ÚOHS rekordní pokutu čtvrt miliardy korun
České dráhy postupně sjednotí barvy svých vlaků
Policie vyšetřuje České dráhy kvůli milionovým platbám za marketing
České dráhy od prosince zvýší ceny jízdenek i zákaznických karet

Prospěje Českým dráhám konkurence v osobní dopravě? Hlasujte v naší anketě!

Katka Brezovská, Radek Pavlovič, Radana Schaeferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme