Vlaky jezdí už zase načas

Všechny tratě Českých drah už jsou po páteční bouři v provozu. Železničářům se podařilo obnovit provoz i na trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, kterou zatarasily padlé stromy. Výluku mezi Pardubicemi a Přeloučí obnovili železničáři během dne nejprve na jedné koleji, v podvečer i na druhé. České dráhy nyní vrací vlakový řád do normálu, takže se daří odbourávat i zpoždění souprav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak ve stanici | Foto: Jan Rosenauer

Pátečně-večerní bouřky napáchaly velké škody. Na mnoha místech zkomplikovaly dopravu, polámaly stromy. Hasiči likvidovali požáry způsobené bleskem. V některých městech bouře způsobily až několikahodinový výpadek proudu. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského takové škody železničáři nepamatují.

"Odhaduje se, že obnova bude trvat asi 24 hodin. Mezinárodní vlaky třídy Eurocity mezi Prahou a Brnem jsou odkloněny na trať přes Havlíčkův Brod. Vlaky z Prahy směřující na Olomouc, Moravu a Slovensko jezdí po náhradní trase přes Velký Osek, Hradec Králové a Týniště nad Orlicí. Cestující do Pardubic, kam tyto vlaky nezajíždí, mohou využít náhradní soupravu, která jezdí mezi Českou Třebovou a Pardubicemi."

Železničáři nasadili náhradní dopravu a důležité spoje odklonili. I přesto měly sobotní ranní vlaky až tříhodinové zpoždění. Železničáři museli odklonit 5 vlaků Eurocity a 26 normálních vlakových spojů, potvrdil nám ředitel obchodněprovozního ředitelství Pardubice Jan Greblík. "Po obědě se obnoví provoz mezi Pardubicemi a Hradcem a přejdeme na vlakovou dopravu."

Zástupce Českých drah pro Pardubický kraj Jan Joza zdůraznil, že pro cestující byly okamžitě nasazeny autobusy. "Nikdo z traťováků nepamatuje tak veliké poškození. Skutečně ty tratě jsou ve velmi špatném stavu: jsou tam pokácené stromy, potrhané trakční vedení. Na některých místech jsou i vyvrácené sloupy trakčního vedení. Trať Pardubice - Přelouč jsou horší než Pardubice - Hradec Králové. Obě dvě trati vypadají na 24 hodin velké usilovné práce."

České dráhy se omlouvají všem, kteří kvůli nim měli problémy. "Nebudeme se vymlouvat na přírodu, byť ten začátek tam byl. Někde taky selhávají naši vlastní lidi, protože ty informace ne vždy jdou tak, jak by mohly jít. Mrzí mne to, taky jsem to zažil, taky z toho vyvodíme důsledky." Podle Greblíka by měly být trati průjezdné už zítra dopoledne.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme