Vlaky mezi Chomutovem a Karlovými Vary po jedné koleji

Železniční koridor Karlovy Vary - Chomutov je po včerejší tragické nehodě dvou vlaků už částečně v provozu. Železničáři obnovili krátce před sobotním polednem dopravu na jedné koleji trati u Vojkovic na Karlovarsku. Vlaky teď budou jezdit v obou směrech, takže náhradní přeprava autobusy skončí. Jak potvrzuje náš spolupracovník Zdeněk Trnka, na místě stále pracují železničáři, kteří se snaží zprovoznit i druhou kolej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vykolejený vagón | Foto: ČTK/AP

Část trati je po páteční srážce vlaku převážejícího americkou vojenskou techniku s civilní soupravou kontaminovaná asi 2 tisíci litry nafty. Hasiči v noci pokládali norné stěny do řeky Ohře, kam se dostalo nepatrné množství ropných látek. Při nehodě zemřel strojvůdce a zranilo se 14 amerických vojáků. Podle prvních předběžných odhadů vznikla při srážce škoda za asi deset miliónů korun.

Podle prvních předběžných odhadů vznikla při srážce škoda za asi deset miliónů korun. Neoficiální informace hovoří o tom, že nehodu zavinila nezkušená pracovnice Českých drah v železniční stanici ve Stráži nad Ohří.

Vlak s nákladem americké armády jel podle plánu kvůli nadměrně širokému nákladu po koleji obvykle využívané pro dopravu v opačném směru. Za srážku nemohl ani jeden ze strojvůdců. Zavinil ji ten, kdo omylem pustil na stejnou kolej, po které jel vlak s Američany, českou nákladní soupravu. Policie a Generální inspekce Českých drah stále vyšetřují, kdo nedodržel nařízená opatření. Podle neoficiálních informací zavinila havárii nezkušená pracovnice drah v železniční stanici ve Stráži nad Ohří.

Obě lokomotivy jsou zdemolované. Armádní souprava se skládala z 19 nákladních vagónů a 2 osobních s americkými vojáky. Český vlak s dvěma vagóny převážel slitiny plechu.

Na místo neštěstí se v pátek dostavili ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Tvrdík zdůraznil, že stav zraněných Američanů je stabilizovaný a jejich hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici by neměla trvat dlouho. Potvrdil také, že pravděpodobně jde o selhání lidského faktoru a že nehodu nezavinily přesunující se americké vojsko nebo Armáda ČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Vina není na straně armády

Ministr si nemyslí, že by nehoda měla vliv na pořádání dalších vojenských cvičení zahraničních armád v České republice. Podle něho jsou současné americké manévry v České republice pro českou armádu výhodné. "Jde o ekonomický pronájem cvičiště v hodnotě desítek miliónů korun," uvedl. Polovina příjmů zůstane ministerstvu obrany, které peníze investuje do zdokonalení cvičiště.

Milan Kopp, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme